Reklama

Kultura

Jose Cura i Basia Trzetrzelewska na Festiwalu w Łańcucie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 07.04.2022
62180_cura
Share
Udostępnij
61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie po raz pierwszy od dwóch lat nie będzie miał pandemicznych ograniczeń i na 9 dni, od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Filharmonia Podkarpacka zamienią się w prawdziwą scenę gwiazd. W tym roku wystąpią m.in.:  José Cura, światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent; Basia Trzetrzelewska, jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek; Trio Con Brio Copenhagen, koncertujące w najbardziej prestiżowych salach na świecie; czy Berliner Barock Solisten, złożonego z Filharmoników Berlińskich i czołowych artystów Sceny Muzyki Dawnej. Sprzedaż biletów rozpocznie się 12 kwietnia 2022 r.
 
Nie zabraknie nawiązań do obecnej sytuacji na świecie i wojny na Ukrainie – na 2 czerwca zaplanowano „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy. Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie JOSÉ CURA – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent znany z oryginalnych kreacji operowych, w szczególności dzieł Verdiego i Pucciniego. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko – słoweńska sopranistka – Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan – David Giménez.
 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.
 
W gronie gwiazd Festiwalu pojawi się także BASIA (Barbara Trzetrzelewska) – jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek, które odniosły wielki międzynarodowy sukces. Publiczność na całym świecie doceniła jej unikatowy głos w połączeniu z ciepłymi latynoskimi melodiami i jazzem.
 
Podczas koncertu, 28 maja w Filharmonii Podkarpackiej artystce towarzyszyć będą znakomici muzycy: Danny White – instrumenty klawiszowe, Giorgio Serci – gitara, Andres Lafone – bas, Ian Kirkham – saksofon, Marc Parnell – perkusja.
 
W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie będą gościć zarówno uznane zespoły, jak i soliści. 22 maja wystąpi Trio Con Brio Copenhagen, koncertujące w najbardziej prestiżowych salach na świecie – Carnegie Hall, Lincoln Center, Wigmore Hall, berlińskim Pierre Boulez-Saal, Concertgebouw i wielu innych. Zespół zaprezentuje arcydzieła muzyki kameralnej J. Haydna i F. Schuberta.

28 maja będzie można oklaskiwać orkiestrę z Portugalii, która zagra pod batutą maestro José Ferreira Lobo. Jako soliści wystąpią – hiszpańska mezzosopranistka Sandra Ferrández Penalva i pianista Adriano Jordão. W programie koncertu znajdą się pełne temperamentu „Noce w ogrodach Hiszpanii” M. de Falli.
 
Smakiem dawnej muzyki będzie się można rozkoszować słuchając 26 maja znakomitego zespołu Berliner Barock Solisten, złożonego z Filharmoników Berlińskich i czołowych artystów Sceny Muzyki Dawnej. Berliner Barock Solisten, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, przypomni między innymi słynne Koncerty brandenburskie J.S. Bacha.
 
W sali balowej Zamku 23 maja czeka także na melomanów recital mezzosopranistki – Urszuli Kryger, znakomitej interpretatorki polskich pieśni autorstwa St. Niewiadomskiego, W. Żeleńskiego, Z. Noskowskiego i H.M. Góreckiego, które zabrzmią w koncercie poświęconym 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Zamek w Łańcucie rozbłyśnie również muzyką W.A. Mozarta. Dwa Koncerty fortepianowe wielkiego klasyka wiedeńskiego usłyszymy w wykonaniu Polish Art Philharmonic, pod batutą Michaela Maciaszczyka oraz pianisty Tomasza Lisa. Ten uznany solista i kameralista ma w swoim artystycznym dossier liczne koncerty m.in. w londyńskim Wigmore Hall.
 
Ciekawą propozycją będzie także koncert Piotra Barona w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 27 maja, wypełniony utworami z płyt „Wodecki jazz” i „Moniuszko jazz”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy