Reklama

Kultura

Spotkanie z Diti Ronen w Rzeszowie. Babka poetki zginęła w Auschwitz

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 11.06.2019
46009_ronen
Share
Udostępnij
W Rzeszowie gości dr Diti Ronen, izraelska poetka, teatrolog, badaczka kultury i wykładowca uniwersytetu. O poezji i doświadczeniu przez jej rodzinę Holocaustu będzie można porozmawiać już we wtorek, 11 czerwca. Na spotkanie z poetką o godz. 19.00 zaprasza  Klub Tygodnika Powszechnego w Rzeszowie do Antykwariatu klasztoru Ojców Dominikanów w Rzeszowie, przy ul. Dominikańskiej 15.
 
Diti Ronenm znana w Izraelu poetka, jest drugim pokoleniem „Ocalonych z Holokaustu”. Imię Judyta, Judith, otrzymała po swojej babce, która zginęła w Auschwitz.  
 
Tematem spotkania w Rzeszowie jest tęsknota i przynależność w kontekście Holokaustu i nie tylko. Będzie też, oczywiście, mowa o poezji i podróżach poetyckich. Diti Ronen jest autorką siedmiu książek, m.in. „With the Slip Showing” (Gvanim, 1999), „Inner Moon, Notebook” (Hakibbutz Hame'uhad, 2002) oraz „littlebird” (Bar Ilan University, 2010, wydanie dwujęzyczne hebrajsko-angielskie). 
 
Jej wiersze w przekładach ukazały się na świecie w wielu pismach i antologiach literackich. 
 
Otrzymała trzy międzynarodowe nagrody poetyckie oraz wiele izraelskich nagród i stypendiów. Do niedawna była wykładowczynią na Hebrew University of Jerusalem, a wcześniej pracowała w izraelskim Ministerstwie Kultury jako dyrektor Departamentu Polityki Kulturalnej, Teatru i Literatury. Obecnie zajmuje się pracą wydawniczą, translatorską i konsultingową w dziedzinie kultury i sztuki. Urodziła się w Izraelu. Ma pięcioro dzieci i gromadę wnuków. Mieszka pod Tel Awiwem.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy