Reklama

Kultura

Kręcą mnie Jaśliska. Już w ten weekend

Aneta Gieroń
Dodano: 08.08.2023
Jaśliska. Fot. Tadeusz Poźniak
Jaśliska. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W tym roku druga już edycja filmowego wydarzenia „Kręcą mnie Jaśliska”. 12-13 sierpnia warto spędzić weekend w Jaśliskach, w najbardziej filmowej miejscowości Podkarpacia, aby kolejny raz poczuć filmową atmosferę, spotkać z się z twórcami i wspólnie obejrzeć filmy! W programie spacer po szlaku filmowym, warsztaty rzeźby w drewnie i zielarskie, koncerty, projekcje filmowe, a nawet opowieść o tokajskim winie. Początek w sobotę o godz. 14.00. Wstęp wolny.

Jaśliska są absolutnie wyjątkowe z co najmniej kilku powodów. Położone w malowniczym Beskidzie Niskim, z prawie 700-letnią historią, winiarską tradycją i piękną drewnianą zabudową pamiętającą niekiedy XIX wiek, są niczym gotowy kadr filmowy. Zachwycają od dawna, ich ślady bez trudu odnajdujemy w prozie Andrzeja Stasiuka i właśnie od opowiadań ze zbioru „Opowieści galicyjskie” rozpoczyna się ich filmowa kariera. Na podstawie „Opowieści” Dariusz Jabłoński w 2007 roku nakręcił „Wino truskawkowe”. W 2018 roku sceny do „Twarzy” kręciła tutaj Małgorzata Szumowska, a już absolutnie filmowe szaleństwo rozpoczęło się dla Jaślisk w 2019 roku, gdy do kin wszedł obraz Janka Komasy – „Boże Ciało” w całości nakręcone w tym miejscu. Film okazał się sukcesem, a tym samym niewielka miejscowość na Podkarpaciu znalazła się w centrum zainteresowania nie tylko filmowców, ale i pasjonatów kina. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj w 2020 roku  wystartował pierwszy w regionie Podkarpacki Szlak Filmowy.

Filmowe Jaśliska

– Od początku wiedzieliśmy, że Jaśliska mają nieprawdopodobny potencjał i ten filmowy sen właśnie się spełnia – mówi Sebastian Szałaj, prezes Stowarzyszenia „W Krainie Źródeł”, współorganizator imprezy. – Jednocześnie Jaśliskom i samym mieszkańcom udało się ocalić naturalność. Mimo że, prawie wszyscy grali tutaj w filmie, oswojeni są z kamerą, zachowali swojską, magiczną aurę tego miejsca.

Tym bardziej, że film może być największym atutem Jaślisk, które pod względem przyrodniczym zachwycają od dawna, ale ciągle brakowało im czegoś, co na dłużej przyciągałoby turystów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy