Reklama

Kraj

Zakończono akcję gaśniczą po pożarze odpadów w Siemianowicach Śląskich

Patryk Osadnik/PAP
Dodano: 18.05.2024
Fot. PAP/Michał Meissner
Fot. PAP/Michał Meissner
Share
Udostępnij

Zakończono działania gaśnicze i zabezpieczające na terenie nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich – poinformowało w sobotę Śląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Utrzymane zostały zabezpieczenia na Rowie Michałkowickim oraz Brynicy.

Pożar nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Michałkowicach – dzielnicy Siemianowic Śląskich – wybuchł w piątek (10 maja). Ogień objął całe składowisko, czyli około 6 tys. metrów kwadratowych. Według szacunków władz Siemianowic Śląskich było tam zmagazynowanych w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton rozmaitych substancji ropopochodnych, rozpuszczalników i farb, a także podobne ilości odpadów plastikowych.

Akcję gaśniczą, w której udział brało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, w poniedziałek ograniczono do doraźnego dogaszania pogorzeliska i zabezpieczenia terenu. W raporcie Śląskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazano, że działania ostatecznie zakończono w piątek (17 maja) po południu.

Natomiast utrzymano zapory sorpcyjne na Rowie Michałkowickim i Brynicy, gdzie spływa woda z akcji gaśniczej wraz z chemikaliami. Wojewoda Marek Wójcik podczas konferencji prasowej zapewnił, że Wisła, do której ostatecznie trafia woda, nie jest zagrożona. Na rzekach nie odnotowano śnięcia ryb.

Teren nielegalnego składowiska przekazano funkcjonariuszom policji. Śledztwo w sprawie pożaru Prokuratura Rejonowa w Siemianowicach Śląskich wszczęła m.in. pod kątem sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób, a także składowania odpadów wbrew przepisom, co może zagrozić życiu lub zdrowiu albo spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi.

Niewykluczone, że sprawę przejmie Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie toczy się duże śledztwo, którego jednym z wątków jest nielegalne składowisko w Siemianowicach Śląskich. Dotyczy ono w sumie 37 takich miejsc w Polsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy