Reklama

Kraj

Szef MS odwołał pięcioro sędziów z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie

PAP
Dodano: 28.03.2024
Fot. PAP/Piotr Polak
Fot. PAP/Piotr Polak
Share
Udostępnij

Szef MS Adam Bodnar odwołał w czwartek pięcioro sędziów z delegacji do pełnienia obowiązków w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wśród nich jest szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. Powodami odwołania są “brak odpowiedniego doświadczenia i stażu orzeczniczego”.

“Przyczyną odwołania delegacji sędziów: Piotra Maksymowicza, Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, Jolanty Stasińskiej, Dagmary Pawełczyk-Woickiej oraz Adama Jaworskiego jest brak odpowiedniego doświadczenia i stażu orzeczniczego, pozwalającego na orzekania w sądzie apelacyjnym” – podał resort.

Sędzia delegowany do pełnienia obowiązków w innym sądzie, w wyjątkowych wypadkach w sądzie wyższym, na czas nieokreślony – jak przypomina w komunikacie resort powołując się na art. 77 par. 4 ustawy o ustroju sądów powszechnych – może być odwołany z delegowania przez ministra sprawiedliwości bez zachowania okresu uprzedzenia. “Minister zwraca uwagę na fakt, że delegacja sędziego do pełnienia obowiązków w sądzie wyższym zgodnie z przepisami ustawy o ustroju sądów powszechnych może nastąpić w wyjątkowych okolicznościach” – zaznaczono.

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, która obecnie kieruje pracami KRS, została – jak przypomniał resort – powołana na sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie postanowieniem prezydenta z 8 września 2020 r., po przeprowadzeniu postępowania konkursowego przed KRS – jak zaznaczyło MS – “nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 7 grudnia 2017 r., której sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka była członkiem w momencie przeprowadzania procedury konkursowej”. Następnie, od 1 listopada 2023 r. (data wydania aktu delegacji 12 października 2023 r.) została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

“W ocenie Ministra Sprawiedliwości brak jest przesłanek merytorycznych, aby sędzia sądu okręgowego ze stażem orzeczniczym na tym szczeblu sądownictwa w wymiarze około 3 lat była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego, zwłaszcza że przez większość okresu orzekała w sądzie okręgowym” – podał resort.

“Sędzia Pawełczyk-Woicka była zarazem prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie i członkiem, a potem przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa, co sprawia, że orzekała w minimalnym wymiarze pensum sędziowskiego” – dodano w komunikacie.

Z kolei sędzia Piotr Maksymowicz został powołany na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie postanowieniem prezydenta z 8 czerwca 2022 r., po przeprowadzeniu postępowania konkursowego przed KRS również – jak podał resort – nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 7 grudnia 2017 r. Następnie, od 1 października 2023 r., został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. “W ocenie Ministra Sprawiedliwości brak jest przesłanek merytorycznych, aby sędzia sądu okręgowego ze stażem orzeczniczym na tym szczeblu sądownictwa w wymiarze zaledwie 1 roku i 3 miesięcy był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego” – podał MS.

Sędzia Agnieszka Stachniak-Rogalska została powołana na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie postanowieniem prezydenta z 15 lutego 2021 r., po przeprowadzeniu postępowania konkursowego przed KRS również – jak zaznaczył resort – nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 7 grudnia 2017 r. Następnie, od 25 października 2023 r., została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. “W ocenie Ministra Sprawiedliwości brak jest przesłanek merytorycznych, aby sędzia sądu okręgowego ze stażem orzeczniczym na tym szczeblu sądownictwa w wymiarze 2 lat i 8 miesięcy była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego” – czytamy w komunikacie.

Sędzia Jolanta Stasińska została powołana na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie postanowieniem prezydenta z 15 lutego 2021 r., po przeprowadzeniu postępowania konkursowego przed KRS – jak zaznaczył resort – nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 7 grudnia 2017 r. Następnie od dnia 1 stycznia 2024 r. (data wydania aktu delegacji 30 listopada 2023 r.) została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. “W ocenie Ministra Sprawiedliwości brak jest przesłanek merytorycznych, aby sędzia sądu okręgowego ze stażem orzeczniczym na tym szczeblu sądownictwa w wymiarze 2 lat i 11 miesięcy była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego” – podało MS.

Z kolei sędzia Adam Jaworski został powołany na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie postanowieniem prezydenta z 30 lipca 2021 r., po przeprowadzeniu postępowania konkursowego przed KRS – jak zaznaczyło MS – nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 7 grudnia 2017 r. Następnie, od 16 lipca 2024 r. (data wydania aktu delegacji 13 lipca 2023 r.), został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, na okres do 15 stycznia 2024 r. Zwraca uwagę, że delegację do dalszego orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie sędzia Adam Jaworski uzyskał już dnia 28 listopada 2023 r. “W ocenie Ministra Sprawiedliwości brak jest przesłanek merytorycznych, aby sędzia sądu okręgowego ze stażem orzeczniczym na tym szczeblu sądownictwa w wymiarze niespełna 2 lat był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego” – podał resort. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy