Reklama

Kraj

Szef Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej: wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS spełnia wymagania formalne

nno/ itm/ PAP
Dodano: 23.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 08.07.2022. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP w Warszawie, 8 bm. RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, stopa referencyjna wzrosła do 6,5 proc. (mr) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 08.07.2022. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP w Warszawie, 8 bm. RPP podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, stopa referencyjna wzrosła do 6,5 proc. (mr) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne; opinia Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w tej sprawie trafi teraz do marszałka Sejmu – poinformował w środę jej szef, poseł KO Zdzisław Gawlik.

W środę na zamkniętym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej odbyła się dyskusja na temat opinii dla marszałka Sejmu Szymona Hołowni, która dotyczyła wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

“Opinia jest taka, że wniosek wstępny, przygotowany przez grupę posłów, o postawienie pana Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, spełnia wymagania formalne z ustawy o Trybunale Stanu” – powiedział Gawlik po posiedzeniu komisji.

Opinia sejmowej komisji zostanie teraz – jak zapowiedział – przedstawiona marszałkowi Sejmu, by wniosek mógł być dalej procedowany.

“Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii prezydium Sejmu podejmie decyzję co dalej z wnioskiem zrobić, czyli może go po prostu zatrzymać u siebie albo może go skierować do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i wtedy w trybie artykułu 7 ustawy o Trybunale Stanu rozpocznie się formalne procedowanie tego wniosku” – podał szef sejmowej komisji.

Polityk zwrócił uwagę, że obecna dyskusja komisji – wsparta także opiniami ekspertów – sprowadzała się do odpowiedzi na pytanie, czy wniosek dotyczący prezesa NBP powinien wprost odpowiadać wymaganiom, jakie są stawiane wobec aktu oskarżenia, czy też wniosek ten może być bardziej ogólny z uwagi na odpowiedniość stosowania w tej sprawie przepisów Kodeksu postępowania karnego.

“Uznaliśmy, że nie musi odpowiadać wymaganiom, które są stawiane wobec aktu oskarżenia, bo czynności tzw. prokuratora będzie tutaj wykonywała komisja, m.in. przesłuchując świadków” – zaznaczył Gawlik.

Wskazał też na konieczność korzystania przez komisję z pomocy np. Najwyższej Izby Kontroli czy prokuratury. “Bo ta grupa posłów nie ma dostępu do tych wszystkich informacji, które pozwolą udokumentować te czyny, które są opisane wnioskiem” – wyjaśnił poseł.

Szef komisji podkreślił też, że jeżeli marszałek Sejmu – po zapoznaniu się z opinią komisji – skieruje wniosek do jej prac, to rozpoczną się one niezwłocznie. W pierwszej kolejności – jak zaznaczył Gawlik – wniosek zostanie przesłany do prezesa NBP, który w ciągu 30 dni będzie miał prawo do ustosunkowania się do zarzutów.

Pod koniec marca br. wniosek o postawienie przed TS prezesa NBP Adama Glapińskiego złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono mu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez “należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ocenił w kwietniu, że nie przewiduje konieczności zwrotu wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu w celu uzupełnienia. “Wniosek jest bardzo dobrze napisany, nie spodziewam się konieczności zwrotu autorom do uzupełnienia” – mówił. Zapewnił też, że jak tylko wniosek do niego wróci, to skieruje go do prac komisji.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy