Reklama

Kraj

Siemoniak: 10 osób jest w aresztach z zarzutami dot. planowania czy prób podjęcia aktów sabotażu

Aleksandra Kiełczykowska, Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 03.06.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 03.06.2024. Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej w MSWiA w Warszawie, 3 bm. Konferencja dotyczyła wyborów do Parlamentu Europejskiego. (mr) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 03.06.2024. Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej w MSWiA w Warszawie, 3 bm. Konferencja dotyczyła wyborów do Parlamentu Europejskiego. (mr) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Dzięki skutecznym działaniom ABW i policji 10 osób jest w aresztach z zarzutami dotyczącymi planowania czy prób podjęcia aktów sabotażu – przekazał szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że od grudnia ub.r. w związku z działaniami służb rosyjskich i białoruskich na terytorium Polski zatrzymano 18 osób.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak pytany był w poniedziałek, czy kwestia serii podpaleń znalazła się wśród tematów poruszanych podczas Komitetu ds. Bezpieczeństwa.

Polityk zwrócił uwagę, że działania te mają charakter bezprecedensowy. “Nie mamy żadnych wątpliwości, że na zlecenie służby obcego państwa, Rosji, działają ludzie, którzy są gotowi zagrażać życiu, zdrowiu, mieniu polskich obywateli” – ocenił.

“W tej chwili mamy sytuację taką, że dzięki bardzo skutecznym działaniom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, 10 osób jest w aresztach właśnie z zarzutami dotyczącymi planowania czy prób podjęcia aktów sabotażu” – przekazał Siemoniak.

Minister wyjaśnił, że całkowita liczba wszystkich aresztowanych od grudnia ubiegłego roku w związku z działaniami służb rosyjskich i białoruskich na terytorium Polski to 18. “To pokazuje naszą determinację i mamy świadomość tego, że po drugiej stronie jest służba obcego państwa, która zapewne planuje różne, inne działania. Musimy być na nie gotowi” – dodał.

Jak ocenił, jest to fragment dużej całości, do której wliczają się rosyjskich czy białoruskie ataki w cyberprzestrzeni, czy presja na granicę.

Zwrócił uwagę, że 10 aresztowanych osób związanych jest z aktami sabotażu, natomiast “pozostałe historie z tej 18-tki też w sposób bezpośredni miały uderzać w bezpieczeństwo polskiego państwa”. Dodał, że jedna ze spraw jest znana, międzynarodowa i dotyczy “prób podjęcia, czy panowania, zamachu na prezydenta Ukrainy”. (PAP)

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy