Reklama

Kraj

Przewodnicząca PE: Polska jest bijącym sercem europejskich wartości

Edyta Roś / PAP
Dodano: 15.02.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Dla Parlamentu Europejskiego, dla mnie i polityków mojej generacji Polska jest bijącym sercem europejskich wartości; miejsce Polski jest w centrum Europy – powiedziała w czwartek w Senacie szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Roberta Metsola, która przebywa z wizytą w Polsce spotkała się w czwartek rano z premierem Donaldem Tuskiem, rozmawiała też z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Następnie zabrała głos na kontynuowanym w czwartek posiedzeniu Senatu.

Szefowa PE mówiąc w języku polskim podkreśliła, że dla Parlamentu Europejskiego, dla niej i polityków jej generacji “Polska jest bijącym sercem europejskich wartości”. “Miejsce Polski jest w centrum Europy” – zaznaczyła.

Mówiąc dalej już w języku angielskim, Metsola zwróciła uwagę, że “Polska to naród, w którym kobieta z Warszawy może zdobyć dwie nagrody Nobla, gdzie elektryk z Gdańska może przyczynić się do zburzenia żelaznej kurtyny, a ksiądz z Krakowa może zainspirować świat i stać się świętym”.

Metsola zaznaczyła, że jej pokolenie patrzyło na Polskę z szacunkiem. “Na +Solidarność+ jako ucieleśnienie moralnego przywództwa w walce z totalitaryzmem i odwagi w obliczu dziesięcioleci ucisku” – dodała.

“Nawet jako dziecko czułam nadzieję, pasję i intensywność z którą wierzyliście w swoje kultowe biało-czerwone logo, które tak często widziałam w gazetach i na ekranach telewizora” – powiedziała szefowa PE

To dlatego – jak mówiła – “jestem tak dumna, że wersja tego logo wisi w moim biurze w Brukseli jako codzienne przypomnienie, dlaczego robimy to, co robimy”. “I dlatego jadę jutro do Gdańska, aby oddać hołd tym polskim i europejskim bohaterom” – podkreśliła Metsola.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy