Reklama

Kraj

Prezydent zaprosił premiera na spotkanie 1 maja ws. m.in. Nuclear Sharing

Edyta Roś, Olga Łozińska / PAP
Dodano: 25.04.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Donald Tusk (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej, 13 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Andrzej Duda ma z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Donald Tusk (L) na posiedzeniu Rady Gabinetowej, 13 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Andrzej Duda ma z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Prezydent poinformował o tym na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej po wysłuchaniu przez niego informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok.

“Mam nadzieję omówić z panem premierem zarówno kwestie Nuclear Sharing, którą chciał ze mną omówić, choć szczerze mówiąc mówiłem o tym nie pierwszy raz, więc powinien znać nasze stanowisko w tej sprawie, ale oczywiście chętnie z nim na ten temat porozmawiam” – powiedział Duda.

Dodał, że kolejną rzeczą, którą będzie chciał omówić z szefem rządu jest kwestia zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, mającej w przekonaniu prezydenta “także ogromne znaczenie dla budowania i naszych, i europejskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi”. “Mam nadzieję na dobre spotkanie” – powiedział Duda.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

W niedawnym wywiadzie dla „Faktu” prezydent powiedział, że “jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi”.

Zapytany w poniedziałek o tę wypowiedź premier Tusk powiedział, że czeka na spotkanie z prezydentem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Podkreślił, że chciałby, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i “żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy”. Tego samego dnia prezydent zapowiedział, że spotka się z szefem rządu ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy