Reklama

Kraj

Mirosław Czekaj nowym prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego

PAP
Dodano: 12.04.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Premier Donald Tusk powołał w piątek Mirosława Czekaja na stanowisko prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszą wiceprezes zarządu BGK została Marta Postuła.

Jak przypomniało CIR, w latach 1996-1997 Czekaj był członkiem Rady Nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie. W latach 2004-2006 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami, a także zarządzanie siecią oddziałów.

Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku. Wielokrotnie – jak podano – był przewodniczącym lub członkiem Rad Nadzorczych.

Czekaj od stycznia 2007 r. do kwietnia 2024 r. pełnił funkcję Skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny m.in. za gospodarkę i politykę finansową, współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami.

Marta Postuła w latach 1999-2016 pracowała w Ministerstwie Finansów. Od 2020 do 2024 była kierownikiem Katedry Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2023 pełniła funkcję dyrektora Centrum Przedsiębiorczości UW. Przez ostatnie trzy lata pełniła także funkcję doradcy zarządu ds. zrównoważonego rozwoju zarządu Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. W latach 2016-2022 była dyrektorem wydziału współpracy z emitentami w tej spółce.

BGK poinformował, że w czwartek decyzją szefa rządu odwołany został pierwszy wiceprezes Paweł Nierada. W piątek CIR podało, że na jego miejsce Donald Tusk powołał Martę Postułę.

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, którego 100 proc. udziałowcem jest Skarb Państwa. BGK wchodzi w skład Polskiego Funduszu Rozwoju. Zadaniem BGK jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, a także eksportu i ekspansji zagraniczną polskich firm. Ma 16 oddziałów na terenie Polski oraz przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK jest m.in. pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy