Reklama

Kraj

Min. Maląg: około 6,8 mln Polaków uzyska czternastą emeryturę w pełnej wysokości

Aleksandra Kiełczykowska/PAP
Dodano: 23.08.2023
Fot. PAP/Piotr Polak
Fot. PAP/Piotr Polak
Share
Udostępnij

Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę – przekazała we wtorek w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Premier Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek w Solcu rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. Minister rodziny i polityki społecznej pytana w TVP Info o wypłatę czternastek zaznaczyła, że będzie miało to miejsce we wrześniu.

“Nie składamy żadnych wniosków. Czternasta emerytura wpłynie na konto w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub renty. (…) Nic nie podpisujemy, nikomu swoich danych nie przekazujemy” – zaapelowała do seniorów.

Szefowa MRiPS przypomniała, że zapisana w rozporządzeniu kwota czternastej wynosi 2650 zł brutto. “Jeżeli pobieramy minimalną emeryturę, czyli to 1588 zł, to nasza czternasta emerytura na rękę będzie wynosiła około 2202 zł” – wskazała. Dodała, że powyżej emerytury w wysokości 2900 zł przy wypłacie czternastek zastosowany będzie mechanizm złotówka za złotówkę.

Oceniła, że podwyższenie kwoty czternastej emerytury, powoduje że rozszerza się katalog wsparcia. “Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska świadczenie w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę” – przekazała.

W ustawie o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastek niż minimalna emerytura. W regulacji zapisano, że Rada Ministrów może ją określić w drodze rozporządzenia, tak jak termin wypłaty czternastek.

Rząd podjął we wtorek decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury do 2650 zł brutto. W komunikacie zamieszczonym na stronie kancelarii premiera wskazano, że dla osób pobierających najniższą emeryturę (1588,44 zł brutto) czternastka, w momencie wypłaty, będzie wynosić 2202,50 zł netto (o ok. 838 zł netto więcej, niż wynika z ustawy).

Rząd wyliczył, że w tym roku wysokość czternastej emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto względem 2022 r.

W rządowym komunikacie podano, że czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Dodatkowe środki trafią w sumie do blisko 9 mln emerytów i rencistów. W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia oszacowano, że ok. 550 tys. osób dodatkowo otrzyma to świadczenie.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. W komunikacie KPRM zaznaczono, że do świadczenia będą zatem uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Kwota czternastej emerytury nie wpłynie też na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.

Rozwiązanie będzie stosowane do emerytur i rent: w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczeń pieniężnych przysługujących cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych i rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternaste emerytury zostały pierwszy raz wypłacone w 2021 r. Prezydent Andrzej Duda 19 lipca 2023 r. podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy