Reklama

Kraj

Prezydent: przygotowaliśmy projekt ustawy usprawniający rozwój dróg lokalnych

Marcin Jabłoński, Hubert Bekrycht / PAP
Dodano: 21.04.2023
73435_21k3
Share
Udostępnij
Przygotowaliśmy w Kancelarii Prezydenta ustawę dotyczącą dróg lokalnych: gminnych i powiatowych. Chodzi o uproszczenie procedur, które pozwolą skorzystać z środków na te drogi – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Pajęczna (woj. łódzkie).

Podczas przemówienia do zgromadzonych mieszkańców Pajęczna i powiatu pajęczańskiego prezydent poinformował o przygotowanym w jego kancelarii projekcie przepisów. "Chodzi o to, że te drogi bardzo często, od lat, zajmują niewielkie fragmenty nieruchomości, które są nieuregulowane, jeśli chodzi o stan prawny" – mówił Duda.

"Przyjmujemy założenie, że jeśli jakaś droga istnieje od 20 lat, to będzie można dokonać przejęcia i uregulowania takich stanów prawnych, oczywiście z wypłatą odpowiednich odszkodowań, ze wszystkimi możliwościami odwołań sądowych i tak dalej" – poinformował prezydent.

Jak podkreślił zmiana przepisów ma "umożliwić samorządom uregulowanie kwestii własnościowych i korzystanie z tych funduszy rządowych, żeby jak najszybciej ten rozwój sieci drogowej postępował, bo to jest dzisiaj fundamentalna kwestia, jeśli chodzi o rozwój kraju". "Nie mam żadnych wątpliwości, że kiedy mówimy o rozwoju zrównoważonym, w znaczeniu, że cała Polska powinna równo się rozwijać, to rozwój dróg i komunikacji ma tutaj absolutnie fundamentalne znaczenie" – wskazał Duda.

"Wiecie jak to jest, droga to podstawa. Jest komunikacja, są możliwości rozwojowe. Dojedziesz do pracy, dojedziesz do szkoły, dojedziesz do biznesu swojego, ktoś przyjedzie, popatrzy: o jest dobry dojazd – to tutaj założy firmę, bo grunty niedrogie, bo łatwo się tutaj pobudować, bo samorząd sprzyja, bo mu zależy, aby mieć tutaj nowe miejsca pracy, a dojazd jest dobry, to skorzystam" – mówił prezydent i dziękował samorządowcom za dotychczasowe korzystanie z funduszu rozwoju dróg.

Ponadto prezydent mówił m.in., iż wierzy w to, że "niedługo uda się zdusić inflację, dzięki mądrej polityce i stopy procentowe będą mogły zostać obniżone". "Są na to bardzo poważne nadzieje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku może uda się, że będą obniżki stóp procentowych" – ocenił. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy