Reklama

Biznes

70. Gaudeamus Igitur na Politechnice Rzeszowskiej. W reżimie sanitarnym

Aneta Gieroń
Dodano: 11.10.2020
51836_politechnika
Share
Udostępnij
To była inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej, jakiej jeszcze kilka miesięcy temu nikt się nie spodziewał – w pełnym reżimie sanitarnym, z zachowaniem bezpiecznej odległości i z maseczkami na twarzach. Nowy rektor Politechniki, dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz nawiązując do 70-letniej tradycji uczelni i kilku pokoleń studentów oraz pracowników, przyznał, że nie będzie zbyt dużo mówił o pandemii koronawirusa, ponieważ od tego są specjaliści, którzy na ten temat wiedzą więcej, ale na pewno jednym z głównych wniosków, jakie wyciągamy z pandemii, powinno być zauważenie roli badań naukowych jako tego elementu gospodarki, który jest kluczowy dla funkcjonowania społeczeństwa.
 
W tym roku akademickim studenci Politechniki Rzeszowskiej kształcą się na 27 kierunkach na 7 wydziałach. W tej liczbie są 4 nowe kierunki: geodezja i planowanie przestrzenne, inżynieria farmaceutyczna, inżynieria środków transportu oraz transport.
 
– Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracowników, studentów i doktorantów. To bezdyskusyjne i tak działamy. Na drugiej szali musimy położyć odpowiedzialność zarówno za jakość badań naukowych, jak i kształcenia. Taka jest powinność i misja naszego zawodu – zawodu nauczyciela akademickiego. W tej sytuacji nie mogliśmy pozwolić na nadmierne kształcenie w formie tylko zdalnej. Inżyniera można wykształcić tylko w kontakcie z laboratorium i z praktyką. Oczywiście jesteśmy czujni i będziemy reagować w razie zagrożeń, ale ten kierunek jest niezmienny – podkreślił podczas piątkowej inauguracji prof. Koszelnik.
 
 
Fot. B. Motyka/ Archiwum Politechniki Rzeszowskiej
 
Rzeszowska uczelnia, która jako pierwsza w kraju kształciła pilotów cywilnych i do dziś słynie z wyszkolenia ponad 800 pilotów w ramach specjalności pilotażu na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, także na tegorocznej inauguracji roku akademickiego uroczyście wręczyła certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. Ośrodek Kształcenia Lotniczego działa od ponad 40 lata, a tylko w tym roku 32 studentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności pilotaż zakończyło szkolenie i uzyskało certyfikat. Certyfikaty i pagony wręczyli pilotom  prof. Piotr Koszelnik oraz dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego, Mieczysław Górak.
 
Wyróżnienie prymusa wśród lotników od Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich otrzymał inż. pilot Marek Czarnecki, które wręczył mu wiceprezes Stowarzyszenia, prof. Marek Grzegorzewski.
 
W inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, parlamentarzyści i duchowieństwo. Była m.in. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki; Władysław Ortyl, marszałek województwa, Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa; biskup pomocniczy rzeszowski ks. dr Edward Białogłowski; posłowie Wiesław Buż i Andrzej Szlachta oraz rektorzy polskich uczelni wyższych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z uczelnią.
 
Podczas uroczystości 25 pracowników uczelni zostało odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej, cztery osoby otrzymały medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”, a jedna osoba nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. 

Wykład inauguracyjny „Uczelnia wobec wyzwań przyszłości” zaprezentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy