Reklama

Biznes

Rozpoczęły się największe targi motoryzacyjne na Podkarpaciu. TSLA EXPO

Alina Bosak
Dodano: 11.10.2019
47380_7k7a3433
Share
Udostępnij
– Wspaniałe samochody zawsze przyciągają bardzo wielu zwiedzających – stwierdził Stanisław Kruczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego, otwierając w piątek największe w regionie targi motoryzacyjne i transportowe TSLA EXPO Rzeszów 2019. Impreza potrwa do soboty. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w Jasionce wypełniły najnowsze modele samochodów i motocykli. Swoją ofertę prezentują firmy branży TSL, producenci części samochodowych i robotów oraz dostawcy usług. 
 
W piątek, 11 października, tuż po godz. 10. w centrum G2A Arena uroczyście otwarte zostały III Targi TSLA EXPO Rzeszów 2019 – trzecia edycja największej w regionie imprezy wystawienniczej dedykowane jednej z inteligentnych specjalizacji Podkarpacia – motoryzacji, a także transportowi, logistyce i produkcji przemysłowej. 
 
 – Już od czwartku gościmy na Podkarpaciu przedstawicieli branży motoryzacyjnej, transportowej, menedżerów z klastrów przemysłowych w Polsce, Czechach i Austrii. Wiele godzin spędzili na wspólnych debatach i rozmowach podczas Kongresu TSLA EXPO. Dziś możemy podziwiać wyroby tego przemysłu i możliwości dostawców usług podczas Targów TSLA EXPO. Wspaniałe samochody zawsze przyciągają bardzo wielu zwiedzających – stwierdził Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, podczas otwarcia. Wraz z nim wstęgę przecięli: Ryszard Jania, prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, i przedstawiciele organizatorów wydarzenia: Małgorzata Bielówka z Międzynarodowych Targów Rzeszowskich, które w tym roku świętują 15-lecie, oraz dyrektor reklamy Adam Cynk i dyrektor marketingu Dariusz Chyła z firmy Sagier.
 
Potem wszyscy zwiedzili stoiska targowe, zaczynając od najnowszych modeli marki Mercedes i Mazda, olejów i smarów Orlen Oil, po części produkowane przez firmy zrzeszone we Wschodnim Sojuszu Motoryzacyjnym. Wśród tych ostatnich prezentują się firmy działające na Podkarpaciu – polskie jak Tarapata czy Autopart, niemieckie jak Kirchhoff, japońskie NSG Group, czy amerykańskie firmy BorgWarner i Superior Industries. Ta ostatnia zatrudnia w Stalowej Woli niemal 3 tysiące osób do produkcji felg aluminiowych do samochodów osobowych i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dostawców OEM w branży.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Uwagę zwracały nie tylko najnowsze auta sportowe czy rodzinne crossovery, ale także wielkie ciągniki czy kamper Volkswagena. Zaprezentowany na stoisku Autorud Stalowa Wola pojazd dla wielbicieli zwiedzania świata z sypialnią na czterech kółkach, umożliwia podróż czterem osobom. W środku ma łazienkę z wc i prysznicem, kuchenkę ze zlewem, masę schowków i ciekawych rozwiązań. Na zewnątrz wysunąć można markizę i zjeść śniadanie na tak zaimprowizowanym „tarasie”. 
 
Łowcom przygód podobały się także pokazane w G2A Arena harleye i motocykle yamahy. – Na tych targach prezentujemy harleye do bardzo dynamicznej jazdy – nowoczesne modele, które premierę miały w tym i ubiegłym roku. Są to cruisery Fat Bob i Sport Blide, a także najnowszy FXDR – power cruiser, którego dynamikę zdradza sportowy design i rozwiązania konstrukcyjne. Ten na stoisku jest już sprzedany. Czeka jeszcze na customowe zmiany w naszym warsztacie – mówi Paweł Pomianek z GOC Harley- Davidson Rzeszów.
 
Trend ku nowoczesności w tak wiernych tradycji markach jak Harley-Davidson, absolutnie nie dziwi Jakuba Bańcera, specjalisty ds. nowych projektów w Fanuc Polska, japońskiej firmie produkującej roboty i sterowania CNC, obrabiarki, wtryskarki. – Fanuc posiada ponad 60 proc. światowego rynku sterowań CNC – podkreśla Jakub Bańcer. – Bardzo wiele firm interesuje się naszą ofertą. Robotyzacja to dziś konieczność, bo za nią idzie poprawa jakości, spadek kosztów produkcyjnych i stabilność produkcji. Zakup prostej aplikacji zwraca się w ciągu 1-2 lat. Robotyzacją kiedyś interesował się głównie automotive, dziś także przemysł drzewny, tworzyw sztucznych. Coraz więcej procesów produkcyjnych jesteśmy też w stanie zrobotyzować.
 
Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiają życie producentom, ale i usługodawcom oraz użytkownikom samochodów. Na stoisku Sołek Cars obejrzeć można np. najnowocześniejszą ramę naprawczą do napraw uszkodzonych aut, a także jedyny na świecie elektroniczny system pomiarowy odnoszący się do punktów bazowych producenta.
 
Targi to nie tylko okazja do podziwiania najnowszych modeli samochodów przez zwiedzających, ale również nawiązania biznesowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować kontraktami. – Tuż po otwarciu targów na naszym stoisku pojawiła się firma zainteresowana współpracą – mówi Paweł Miąsik z Agencji Bezpieczeństwa Transportu. – To ukraiński przewoźnik, który chciałby rozszerzyć działalność na kraje Unii Europejskiej i zamierza na Podkarpaciu otworzyć filię. Potrzebuje wsparcia prawnego, pomocy w przeprowadzeniu przez procedury związane z uzyskaniem wszelkich pozwoleń i uprawnień dla kierowców, umożliwiających wykonywanie przewozów w UE. Jeśli umowa dojdzie do skutku, będzie to nasz kolejny klient z Ukrainy.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Ofertę pomocy prawnej dla biznesu prezentowała podczas targów także kancelaria Axelo – Prawo i Podatki dla Biznesu. – Podczas targów służymy konsultacjami prawnymi. Specjalnością naszej kancelarii jest doradztwo i obsługa prawna przedsiębiorstw. Skupiamy się na praktycznym aspekcie działalności biznesowej, z naciskiem na kwestie podatkowe – zachęcają do odwiedzin na targach mec. Michał Sowa i mec. Natalia Roś. – Osoby, które odwiedzają nasze stoisko najbardziej interesują się zmianami w prawie, związanymi np. z wprowadzoną niedawno białą księgą podatników czy obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności podatku VAT.    
 
Na przewoźników, dysponujących zarówno dużą, jak i niewielką flotą samochodów, czeka na targach stoisko DKV. – DKV to bardzo szeroko pojęta gama usług i produktów, począwszy od karty paliwowej, poprzez urządzenia do opłat drogowych, w tym jedno wspólne urządzenie na całą Europę, poprzez usługi finansowe, takie jak odzyskiwanie różnego rodzaju podatków, czy możliwość prolongaty płatności – mówi Jerzy Jezuit, kierownik sprzedaży DKV Euro Service Polska, – Imprezę TSLA EXPO od pierwszej edycji traktujemy jako okazję do pozyskania nowych klientów, ale także dużą wagę przywiązujemy do spotkań z naszymi obecnymi klientami. Podczas spotkania twarzą w twarz możemy porozmawiać o dotychczasowej współpracy, omówić nowe pomysły i możliwości. Pracować nad coraz lepszym modelem współpracy.
 
– Jesteśmy otwarci na różne formy takiej współpracy. Naszą usługę można kupić przez internet w webshopie albo ustalić indywidualne warunki współpracy podczas rozmowy – potwierdza Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service Polska.
 
O takiej współpracy DKV rozmawiało z klientami także podczas spotkań brokerskich, które zorganizował ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki Zarządzania w Rzeszowie. To w sumie 60 spotkań, w których uczestniczą firmy polskie i zagraniczne, z Czech, Hiszpanii. – Jak mieliśmy okazję słyszeć z ust przedsiębiorców podczas Kongresu TSLA EXPO, spowolnienie gospodarcze staje się faktem. Organizując takie spotkania, chcemy wspomóc przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych kontraktów, które pozwoliłyby im poradzić sobie w trudniejszym dla nich okresie – stwierdza Władysław Czajka, kierownik ośrodka EEN.
 
Osiem takich spotkań odbyła m.in. firma TSLogistic, która oferuje organizację przewozów całopojazdowych, częściowych, drobnicowych oraz ponadnormatywnych. – Rozmawialiśmy z firmą, z której usług już korzystamy, a także z potencjalnymi klientami, dla których usługi transportowe moglibyśmy świadczyć. Podczas tych spotkań mamy możliwość porozmawiać bezpośrednio z właścicielami bądź prezesami firm i zainteresować ich naszą ofertą – mówią Łukasz Boczar i Iwona Bruzda, menedżerowie ds. rozwoju biznesu. 
 
Spotkania brokerskie trwały cały piątek, a na ich podsumowanie przyjdzie czas, kiedy podpisane zostaną już umowy.
 
Targi TSLA EXPO Rzeszów 2019 można zwiedzać także w sobotę, w godz. 10.00-17.00. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy