Reklama

Biznes

Książę William odwiedził w Rzeszowie brytyjskich żołnierzy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.03.2023
72668_wiliam
Share
Udostępnij
W środę, po godz. 13.00 na lotnisku w Jasionce wylądował następca brytyjskiego tronu.  Książe William udał się do jednostki wojskowej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.  Tam spotkał się z żołnierzami brytyjskimi i zaproszonymi gośćmi. W uroczystości uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Waldemar Błaszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz wicemarszałek województwa, Piotr Pilch.
 
Prezydent Rzeszowa miał okazję opowiedzieć Księciu o opiece, jaką mieszkańcy Rzeszowa otoczyli uchodźców i pomocy humanitarnej stolicy Podkarpacia dla Ukrainy. 

– Książę był żywo zainteresowany niespotykaną dotąd skalą pomocy uciekającym obywatelom Ukrainy. Był również pod ogromnym wrażeniem działań mieszkańców Rzeszowa – powiedział prezydent.

Fotografia Edwarda Janusza dla księcia Williama

Prezydent podziękował także za obecność i działania żołnierzy brytyjskich w naszym mieście. Na pamiątkę wizyty w Rzeszowie, przekazał Księciu Williamowi specjalnie przygotowaną fotografię autorstwa Edwarda Janusza, przedstawiającą rzeszowski Ratusz. 

– Mam nadzieję, że rzeszowska fotografia zawiśnie w Adelaide Cottage w Windsorze – dodał prezydent Fijołek. 
 
Po wizycie w Rzeszowie, książę William udał się do Warszawy. Według oficjalnej informacji prasowej Jego Królewska Wysokość Książę Walii William jest w Warszawie w ramach dwudniowej wizyty w Polsce, podczas której chce wyrazić wdzięczność dla polskich i brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w pomoc Ukrainie dotkniętej wojną, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak Polska opiekuje się ukraińskimi uchodźcami.
 
Przekazano także, że książę William odwiedził najpierw 3. Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, "która jest bardzo mocno zaangażowana w udzielanie wsparcia Ukrainie". "Podczas pobytu w bazie książę spotkał się z polskim ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, oraz rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami o ich bliskiej współpracy, która została wypracowana w ramach wspierania Ukrainy" – napisano.
 
Poinformowano też, że książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. "Personel ten składa się głównie z Królewskiej Artylerii oraz sił wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa". Jeszcze wieczorem w środę książę odwiedzi punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci.
 
"Podczas wizyty Jego Królewska Wysokość Książę William spotka się z Prezydentem m. st. Warszawy, a następnie wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski. Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem 'bezpłatnego sklepu'" – przekazano.
 
"Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku. Jego Królewska Wysokość Książę Walii William uda się następnie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, gdzie podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach" – dodano.
 
"Podróż zakończy się wizytą Księcia Walii w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Jego Królewska Wysokość Książę William posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość" – przekazano w informacji prasowej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy