Reklama

Biznes

Jaki antywirus kupić? Dlaczego jest on tak ważny?

Materiał Partnera
Dodano: 10.03.2020
50309_jaki_antywirus_kupic_dlaczego_jest_on_tak_wazny
Share
Udostępnij
Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne do bezpiecznego korzystania nie tylko z komputera, ale również ze smartfona i innych urządzeń. Polacy są coraz bardziej tego świadomi i inwestują w sprawdzone aplikacje, ale wciąż nie wszyscy odpowiednio zabezpieczają swoje urządzenia. Dlaczego posiadanie programu antywirusowego jest tak ważne? Jaki warto wybrać?
 
Funkcja oprogramowania antywirusowego
Pierwszego wirusa komputerowego stworzyli Basit i Amjad Farooq Alvi z Pakistanu, a miało to miejsce 1986 roku. Zrobili to w celach badawczych, żeby sprawdzić bezpieczeństwo systemu operacyjnego MS DOS. Obecnie wirusy powstają przede wszystkim w celach przestępczych, służą np. do kradzieży danych. Brad Smith, szef działu prawnego Microsoftu przewidywał, że w 2020 roku cyberprzestępcy doprowadzą do strat na poziomie 3 bilionów dolarów. Niestety, ale wirusy są wszędzie. Zainfekować swoje urządzenie możesz m.in.:
wchodząc na stronę WWW,
otwierając załącznik z wiadomością e-mail,
podłączając zewnętrzny nośnik danych.
Na ataki narażeni są wszyscy użytkownicy, a szczególnie ci, którzy nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu z sieci. Każdego dnia na adresy emailowe trafiają miliony fałszywych wiadomości, w których przestępcy podszywają się np. pod znane marki. Możesz otrzymać wezwanie do uregulowania faktury za aukcję, zapłaty firmie kurierskiej za zamówiony przedmiot czy po prostu informację o przeterminowanej fakturze.
 
Jakie jest podejście Polaków do kwestii oprogramowania antywirusowego? Można się o tym przekonać dzięki badaniu przeprowadzonemu przez ARC Rynek i Opinia, z którego wynika, że:
Ochrona antywirusowa jest zainstalowana na komputerach osobistych 80 proc. respondentów.
Ponad 30 proc. badanych obawia się, że ich urządzenie zostało w ostatnich miesiącach zainfekowane przez wirusy.
Wielu respondentów nie wie, czy posiadają oprogramowanie antywirusowe, przy czym nie ma takiej świadomości 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn.
Wraz z wiekiem zwiększa się wśród Polaków świadomość konieczności ochrony danych.
Ci użytkownicy komputerów, którzy podejrzewają, że ich urządzenia zostały zainfekowane przez wirusy, częściej decydują się na instalację oprogramowania antywirusowego niż ci, którzy nie mają takich podejrzeń.
 
Jakie program antywirusowy kupić?
Na rynku dostępne są aplikacje antywirusowe wielu cenionych producentów. Przedstawiamy kilka programów, które naszym zdaniem są godne uwagi:
Norton Security – to wielokrotnie nagradzana aplikacja od firmy Symantec. Z jej pomocą zabezpieczysz nie tylko oprogramowanie komputera, ale również urządzenia z systemami Android i iOS. To jeden z najstarszych programów tego typu, ceniony przez użytkowników na całym świecie. Decydując się na niego, otrzymasz ochronę przed m.in. oprogramowaniem szpiegującym, wymuszającym okup czy destrukcyjnym.
Bitdefender – w pakiecie Family Pack aplikacja chroni nawet do 15 stanowisk z systemami Windows, macOS, Android i iOS. Bitdefender zabezpiecza przed zagrożeniami transakcje online, prywatne pliki, kamerę internetową. Program ten daje ochronę przed ransomware i zapewnia funkcję kontroli rodzicielskiej.
ESET Endpoint Security – w pakiecie otrzymujesz oprogramowanie antywirusowe, ale również dwukierunkowy firewall, ochronę przed botnetami, kontrolę dostępu do stron WWW. Jednym z zadań, jakie realizuje, to oprogramowanie jest stałe kontrolowanie aplikacji, które są narażone na ataki wirusów. Mowa tutaj m.in. o programach pocztowych, przeglądarkach stron czy czytnikach dokumentów. Wykryte zagrożenie zostaje automatycznie zablokowane.
Kaspersky Internet Security – rozwiązanie to zapewnia pełną ochronę przed robakami, hackerami, spamem i wirusami. W pakiecie znajduje się również funkcja ochrony rodzicielskiej, która umożliwia kontrolowanie treści, do jakich dostęp ma dziecko, w tym gier czy stron internetowych.
 
To tylko niektóre polecane przez nas rozwiązania. Decydując się na program, weź pod uwagę to, na ilu urządzeniach będziesz mógł z niego korzystać i jaką zapewnia on ochronę. Cena jest ważna, ale w tym wypadku nie powinna być kluczowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy