Reklama

Biznes

Cięcie wodne – innowacyjne metody obróbki

Materiał Partnera
Dodano: 31.10.2019
48089_micro-assembly-1523714_750x400
Share
Udostępnij
Cięcie wodne, zwane inaczej hydroabrazywne albo Water jet, jest jedną z najnowszych dostępnych metod obróbki materiałów. Cięcie strumieniem wody polega na rozdzielaniu materiału za pomocą strumienia wody z dodatkiem ścierniwa lub bez tego dodatku.Tego typu obróbkę może zagwarantować nam tylko odpowiednia maszyna do cięcia wodą.

Precyzyjne cięcie w różnych materiałach
Cięcie hydroabrazyjne określane również jako obróbka wodno-ścierną czy też strumieniowo-ścierna zapewnia wysoki stopień dokładności. Z uwagi na wysoką precyzję działania jest on przeznaczony do każdego rodzaju materiałów, m.in. do metalu, szkła i drewna. Szczególną zaletą stosowania tej metody jest wykorzystanie jej do obróbki materiału, który nie może zostać poddany działaniu wysokiej temperatury i wówczas cięcie wodne jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że jest błyskawiczny proces technologiczny, a poza tym nie wymaga dalszych prac wykańczających. Powstałe produkty zachowują właściwy kształt i posiadają odpowiednio wyprofilowane krawędzie, a brzegi obrabianych elementów nie ulegają deformacji, np. nie nadtopią się, zachowując bardzo wysoką jakość. Dzięki tej metodzie nie wymagają żadnych poprawek ani dodatkowej obróbki.

Zalety obróbki strumieniem wody
Metoda cięcia wodą, umożliwia wytworzenie elementów, które znajdują się poza zakresem innych obrabiarek, takich jak przecinarka plazmowa, czy cięcie laserem i wykorzystaniem sterowanej numerycznie maszyny cnc. Wysoka precyzja cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem i garnetem, czyli ścierniwem do cięcia, pozwala m.in. na cięcie stali. Cięcie strumieniem wody umożliwia uzyskanie gładkich i równych krawędzi detali, a zastosowanie systemu Dynamic Waterjet pozwala zminimalizować stożek w trakcie cięcia materiałów o grubej strukturze. Za pomocą cięcia wodą możemy wycinać grube sita będące elementami kotłów oraz inne elementy maszyn wymagające wyjątkowej precyzji. Metoda Water Jet

Zastosowanie cięcia hydroabrazywnego
Metoda cięcia strumieniem wody należy ona do niezwykle innowacyjnych metod, gdyż można ją wykorzystać do cięcia i obróbki szerokiej gamy materiałów. Tym samym znajduje bardzo wiele zastosowań. Wysokie ciśnienie wody pozwala na cięcie stali węglowej i nierdzewnej, a także metali kolorowych i ich stopów oraz poliwęglanów. Za pomocą cięcia wodnego można precyzyjnie wycinać  kształty w tworzyw sztucznych i innych materiałach. Dzięki takiej technologii możliwe jest bardzo dokładne cięcie PMMA (pleksi), PVC, a także gumy, gąbki czy nawet szkła. Cięcie wodne przeznaczone jest również do obróbki gresu, ceramiki, kamienia naturalnego i skóry.

Ekologiczna metoda obróbki
Metoda Water Jet nie emituje do atmosfery niebezpiecznych oparów i nie wytwarza szkodliwych odpadów. Zainteresowanie technologią cięcia strumieniem wody jest również coraz większe z powodu wysokich właściwości użytkowe, dlatego stanowi konkurencyjną metodę wobec cięcia laserem czy plazmą.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy