Reklama

Biznes

Podkarpackie Centrum Nauki. Trwa już montaż ekspozycji

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 22.07.2022
65246_centrum
Share
Udostępnij
W Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce trwają już ostatnie prace wykończeniowe oraz montaż ekspozycji. Inwestycja, która kosztowała 94 mln zł ma być otwarta jeszcze w tym roku. W piątek w nowym budynku odbyło się posiedzenie zarządu województwa i zaproszonych gości.
 
– Bardzo nas cieszy, że inwestycja jest tak zaawansowana, że jesteśmy już w trakcie odbiorów – stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Podkarpackie Centrum Nauki w Jasionce za 94 mln zł 

Realizacja projektu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wsparcie unijnych funduszy. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 wyniosło ponad 76 mln zł. Z budżetu województwa dołożono kolejnych18 mln zł. 
 
O realizacji projektu, etapach inwestycji, finansowaniu, a także o stanie poszczególnych prac i przetargów mówił Tomasz Michalski – zastępca dyr. WDK, odpowiedzialny za tę inwestycję.
 
– Misją naszego centrum było od początku pokazanie relacji między światem naturalnym, a tym co osiągnęliśmy, jako ludzie. Chcemy, aby było to miejsce, które będzie odwiedzać nie tylko młodzież, uczniowie, ale osoby w każdym wieku, bo nauka dla każdego może być wielką przygodą – tłumaczył Tomasz Michalski.
 
– Podkarpackie Centrum Nauki to nie tylko budynek, to także wyposażenie, ludzie, oraz inicjatywa i aktywność wielu środowisk, które zajmowały i zajmują się w dalszym ciągu popularyzacją nauki i innowacji. Prawie sto milionów złotych zostało wydane na przedsięwzięcie, które jest zlokalizowane w obszarze aktywności gospodarczej. To oznacza, że osoby, które będą korzystały z Centrum będą też miały okazję zobaczyć to otoczenie, w jakim ono funkcjonuje, czyli lotnisko, strefę przemysłową, inkubator przedsiębiorczości, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe i całą infrastrukturę komunikacyjną – mówił marszałek Władysław Ortyl.
 
 Obecnie sale centrum są wyposażane w instalację do popularyzacji nauki, w szczególności w obszarach związanych z inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia.
 
– Chcemy, aby do końca roku się zakończyły, tak abyśmy mogli otworzyć już centrum dla uczniów z początkiem przyszłego roku – dodał Ortyl.
 
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że Podkarpacie jest jednym z sześciu regionów, gdzie budowane jest takie centrum. Choć starania rozpoczęło aż 12 regionów.  
 
– Czekamy, aby te spektakularne rozwiązania, które tutaj zostaną zaprezentowane odnalazły się w gospodarce, bo dzisiaj nie wystarczy tylko i wyłącznie uzbrajać tereny inwestycyjne i udostępniać je przedsiębiorcom. Dzisiaj trzeba stawiać na takie rozwiązania jak PCN, abyśmy ten zalążek innowacji, biznesu, mieli od najmłodszych lat, abyśmy budowali wśród dzieci świadomość innowacji – stwierdziła wiceminister.
 
 Budynek jest już gotowy i jest już po odbiorze. Obecnie trwa montaż części ekspozycji. 
 
– Podpisaliśmy umowę na wyposażenie informatyczne, jesteśmy po kolejnych postępowaniach, jeżeli chodzi o wyposażenie laboratoriów, czy dostawę mebli. Pozostały nam dwie rzeczy, to jest system biletowy oraz mobilne planetarium, za pomocą którego chcemy wzmocnić naszą siłę oddziaływania w województwie. Będzie ono mobilne i będzie uczestniczyło we wszystkich ważniejszych wydarzeniach popularyzujących naukę w regionie – wyliczał Tomasz Michalski.
 
Podkarpackie Centrum Nauki to projekt realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.
 
 
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i marszałek Władysław Ortyl. Fot. Daniel Kozik/ Podkarpacki Urząd Marszałkowski
 
Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Wystawy i ekspozycje będą obejmować ponad 200 interaktywnych eksponatów! Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:
 
1. „Świat Wokół Nas” – czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.
2. „Nasza Cywilizacja” – czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;
3. „My, Ludzie” – czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.
 
Całość ekspozycji podzielono na 6 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności:
Część 1: specjalistyczna, stacjonarna wystawa gówna "Lotnictwo",
Część 2: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa główna "Żyję",
Część 3: specjalistyczna, stacjonarna wystawa gówna "Przyroda",
Część 4: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa uzupełniająca,
Część 5: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa dla dzieci 3-6 l. "Zabawki edukacyjne",
Część 6: interdyscyplinarna „Wystawa mobilna”.
 
W centrum prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:
Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).
Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)
Wydarzenia specjalne – organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.
Działania poza PCN – planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium.

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki na początku 2023 roku

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym – uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów. Do ich dyspozycji będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów i 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem  (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).
 
Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy