Reklama

Biznes

Drewno balsa – czym się cechuje?

materiał partnera
Dodano: 28.01.2022
59515_pexels-ivan-samkov-4491881-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Drewno balsa cieszy się sporym uznaniem wśród miłośników modelarstwa. To średnio twarde deseczki, które mają konkretne wymiary. Najlżejsze drewno 2 mm jest równo pocięte, a tolerancja grubości w tym wypadku bazuje na 5%. To produkt doskonały dla każdego modelarza i hobbysty, jak też dla osób zajmujących się konstruowaniem makiet plastycznych oraz architektonicznych. Grubsze deski z powodzeniem będziemy ciąć piłką włosową, a cienkie za pomocą ostrego skalpela. Czym cechuje się balsa modelarska? Jakie zalety ma to drewno? Dlaczego warto na nie postawić? O czym pamiętać podczas zakupu?
 
Drewno balsa
 
Do czego posłużą nam deski balsowe? Przede wszystkim do budowy modeli, makiet, na woblery, listewki z drewna lub spławiki. Jeśli chodzi o drzewo balsa, rośnie ono w lasach deszczowych w Ameryce Południowej i Środkowej. Zasięg drzewa rozciąga się aż do Gwatemali, przez Amerykę Środkową, po Boliwię. Co ciekawe, głównym źródłem balsy modelarskiej jest niewielki kraj Ekwador. Balsa wymaga ciepłego klimatu ze sporą ilością opadów i dobrego odprowadzania wody. Wszystko to sprawia, że najlepsze stanowiska znajdują się na wysokich gruntach między tropikalnymi rzekami. W przypadku Ekwadoru te warunki zostają zachowane. Naukowa nazwa brzmi ochroma lagopus. Niezwykle istotne jest to, że balsa jest hiszpańskim słowem i oznacza tratwę, która ma doskonałe właściwości pławne. Niska waga drewna balsa sprawia, że sporym uznaniem cieszą się samoloty z balsy.
 
Popularne drzewo z Ekwadoru
 
Balsa Ekwadorska jest z powodzeniem uznawana za najlepsze jakościowo drewno na całym świecie. Ekwador eksportuje ok. 95 procent drewna na świat, a popularność wiąże się z niskim stosunkiem wagi do wytrzymałości. Drzewo Ochroma Pyramidale bardzo szybko rośnie, a każda plantacja potrzebuje od 6-10 lat, aby była gotowa do cięcia (w lokalizacji dorzecza Ekwadoru). Nie dziwi zatem fakt, że drewno balsa cieszy się tak dużą popularnością. Drzewo w Ekwadorze pozwala zachować baldachim lasu tropikalnego. Nie zapominajmy o ekologicznym zastosowaniu balsy w wielu projektach:
 
samoloty,
łodzie,
deski surfingowe,
rakiety technologii NASA,
śmigła turbin wiatrowych i wiele innych.
 
Gdzie dokonać zakupu balsy? Z powodzeniem zakupimy to drewno modelarskie w sklepie online. Sprzedawcy oferują wsparcie na każdym etapie doboru, a szeroki wybór daje sporo możliwości,. Bez wychodzenia z domu znajdziemy takie wyroby, jakie dadzą nam komfort w pracy lub podczas swojej pasji.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy