Reklama

Automoto

Kredyt samochodowy – sprawdzony sposób na wymarzone auto

Artykuł sponsorowany
Dodano: 08.09.2021
56073_sortter_kuvapankki_sonja_jokke-69-resizer-750
Share
Udostępnij
Wielu kierowców, choć nieliczni się do tego przyznają, marzy o nowym lepszym aucie. Dzisiaj to marzenie można zrealizować nawet bez posiadania odpowiednich środków. Zobacz, jakie korzyści oferuje kredyt samochodowy i jak wybrać najlepszy.

Kredyt samochodowy – co to jest?

Kredyt samochodowy to znane od dawna i sprawdzone rozwiązanie. Tysiące, jeśli nie miliony kierowców jeździ samochodami kupionymi z pomocą kredytu. Oni nie chcieli czekać z realizacją marzeń, chcieli zasiąść za kierownicą nowego pojazdu już dzisiaj. Jeśli myślisz o nowym aucie, to możesz szybko do nich dołączyć. Kredyt samochodowy to pożyczka celowa, przeznaczona na ściśle określony cel – w tym wypadku samochodu. To bardzo wygodna forma finansowania pojazdów. Zamiast latami oszczędzać i inwestować duże pieniądze w stary wóz, można postarać się o kredyt i pozbyć się kłopotów, a zacząć cieszyć się nowym autem już teraz. Popularność kredytów samochodowych świadczy, że kierowcy tak jak nie lubią stać w korkach, tak też nie lubią latami czekać na nowe auto. Banki bardzo chętnie udzielają kredytów samochodowych, chronią swój interes zabezpieczeniem ustanawianym na aucie. 

Kredyt samochodowych – korzyści

Popularność kredytów samochodowych wynika głównie z faktu, że ich oprocentowanie jest stosunkowo niskie (średnia RRSO to 10% w skali roku), niższe od kredytów hipotecznych czy konsumenckich, a cała procedura przyznawania kredytu jest bardzo prosta. Stąd właśnie rady specjalistów, że jeśli chcemy kupić auto, to powinniśmy sięgnąć po ten właśnie rodzaj kredytu, a nie finansować go kredytem konsumenckim lub gotówkowym. Te będą zawsze droższe, czyli wyżej oprocentowane. Ponadto kredyt samochodowy to bardzo elastyczne rozwiązanie, konsumenci mogą sami ustalić wysokość rat i okres spłaty, to jest dostosować harmonogram spłaty do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Oczywiście, jeśli zadłużymy się na dłużej, to rata będzie niższa, ale całkowity koszt kredytu będzie nieco wyższy (zapłacimy więcej odsetek). Na stronie Sortter znajdziemy kalkulator kredytowy, z którego pomocą można obliczyć przewidywaną wysokość rat przy określonym terminie spłaty.

Kredy samochodowy to obok leasingu jeden z najpopularniejszych sposobów sfinansowania auta. W odróżnieniu od wynajmu, który z reguły ograniczony jest do 5 lat, kredyt można spłacać nawet 10 lat. Ponadto kredyt daje większą możliwość wyboru auta, nie musi to być auto nowe, może być nawet zabytkowe. A co najważniejsze, samochód na kredyt można kupić właściwie wszędzie. Atutem nie do przecenienia jest także fakt, że kredytem samochodowym możemy sfinansować praktycznie każde auto, nawet kilku, czy kilkunastoletnie. Może to być także inny pojazd mechaniczny: motocykl, camper, traktor, quad czy koparka. Oczywiście banki przy starszych autach mają pewne obostrzenia, ale z reguły są one dosyć liberalne. Dodatkowo, kupując nowe auto na kredyt od dealera, możemy liczyć na większy rabat. Stało się już powszechną praktyką, że klienci zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni, którzy chcą sfinansować zakup auta poprzez leasing czy kredyt, są traktowani nieco inaczej (czytaj lepiej, są wręcz witani z otwartymi ramionami)
Wynika to między innymi z faktu, że przy takim zakupie auta, kierowcy są zobowiązani do jego serwisowania w trakcie spłaty. Dopiero gdy się uwolnią, mogą to robić we własnym zakresie. Może to ironia losu albo znak czasów, ale kupując na kredyt nominalnie można kupić auto taniej. To kredyt rządzi, gotówka straciła swoją moc.

Raty balonowe na samochód

To bardzo powszechne rozwiązanie w zakresie finansowania samochodów i często stosowane przez banki. W praktyce wygląda to tak, że opłacamy niewielki wkład własny pojazdu, następnie spłacamy niskiej wysokości raty. Ostatnia rata kredytu, jest tzw. ratą balonową, stanowiącą sporą część wartości pojazdu (nawet 50%). Nie musimy jej jednak spłacać, możemy wybrać inny wariant zakończenia umowy: 
spłata raty balonowej, czyli wykup samochodu,
odsprzedaż samochodu dealerowi (dzięki czemu, możemy od razu wymienić go na nowy),
kontynuowanie finansowanie, przez rozłożenie raty balonowej na kolejne raty. 

Z rat balonowych, podobnie jak z kredytu samochodowego może skorzystać osoba, która posiada zdolność kredytową, no i oczywiście prawo jazdy. Najczęściej banki tylko żądają zaświadczenia o stałych dochodach. Taka polityka wynika z faktu, że banki przy tego rodzaju kredytach ponoszą niewielkie ryzyko. Zabezpieczeniem kredytu jest samochód. Najczęściej stosowany jest depozyt karty pojazdu – bank ją zabiera na czas kredytowania. Inny to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Pierwszy polega na wpisie banku w dowodzie rejestracyjnym. To pozwala bankowi na sprzedaż auta w razie zaprzestania spłaty kredytu. Przy przewłaszczeniu bank się staje współposiadaczem pojazdu, uniemożliwiając sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. Pewną niedogodnością, choć można to uznać za dobrą radę, bank wymaga wykupienia ubezpieczenia AC na czas trwania spłaty kredytu. Ponadto w przypadku kredytów samochodowych możliwa jest nadpłata w dowolnym momencie. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo kiedy będziemy mieli przypływ gotówki, możemy spłacić kilka rat naraz i zmniejszyć wysokość odsetek oraz czas spłaty. Im szybciej spłacimy, tym szybciej będziemy mogli myśleć o następnym. Nie na darmo mówi się, że kierowca po zakupie jednego auta, myśli już o następnym.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Reklamy kredytów samochodowych można zobaczyć niemal wszędzie. Bankowe agencje kredytowe działają praktycznie przy wszystkich komisach czy salonach samochodowych. Zachęcają klientów do skorzystania właśnie z pożyczki na samochód. Wskazują, że to bardzo wygodne rozwiązanie – w jednym miejscu można kupić auto i załatwić kredyt. Komunikują nawet – „zajrzyj do nas, wybierz auto, a my załatwimy za ciebie wszelkie formalności kredytowe”. W wielu przypadkach, oferty komisowe czy dealerskie wcale nie należą do najtańszych. I choć kredyt samochodowy to nieco krótsze i mniejsze zobowiązanie, niż kredyt hipoteczny, to jednak mowa tutaj o naszych pieniądzach. Zanim skusimy się na jakieś super warunki w komisie, warto w domu na spokojnie przejrzeć oferty innych banków. 

Sortter – porównywarka kredytów

Samodzielne przeanalizowanie i porównanie wszystkich ofert to zajęcia wymagające czasu i wysiłku, lepiej wejść na jeden ze specjalistycznych serwisów (np. Sortter), gdzie znajdziemy w jednym miejscu zestawienie ofert kredytów samochodowych największych banków. Informacje tam zawarte są zaprezentowane w sposób jasny i przejrzysty, a wszystkie najważniejsze parametry decydujące o kosztach kredytu są wyszczególnione. To doskonałe narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli uniknąć pułapek. Poza tym informacje tam zawarte przydadzą się przy negocjacjach. Trzeba także pamiętać, że banki nieustannie zmieniają warunki kredytowe. Oprocentowanie, które było wczoraj aktualne, dzisiaj może być już tylko faktem historycznym. Stąd przewaga porównywarek kredytów, tam dane są na bieżąco aktualizowane. Oferty zwarte w serwisie, choć są tylko poglądowe, to zbytnio nie odbiegają od tych realnych, prezentowanych już w siedzibie banku. Dokładna kalkulacja zawsze będzie uzależniona od naszej zdolności i rodzaju finansowanego auta.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy to sprawdzony i bezpieczny sposób, dzięki któremu można szybko stać się właścicielem wymarzonego auta, nawet nie posiadając całej sumy na jego zakup. Dzisiaj warunki przyznawania kredytów samochodowych są tak przyjazne, że tak naprawdę konieczna jest tylko chęć jego posiadania. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy