Reklama

Świat

USA: rząd przyznał 60 mln dolarów na odbudowę mostu w Baltimore

wr/ PAP
Dodano: 29.03.2024
Fot. PAP/EPA/PETER KNUDSON /NTSB/ HANDOUT
Fot. PAP/EPA/PETER KNUDSON /NTSB/ HANDOUT
Share
Udostępnij

W czwartek rząd USA przyznał stanowi Maryland 60 milionów dolarów federalnej pomocy nadzwyczajnej w odpowiedzi na zawalenie się mostu Francisa Scotta Key Bridge w Baltimore. Koszty odbudowy mostu mogą wzrosnąć do 2 miliardów dolarów, prognozują urzędnicy federalni.

Most zawalił się we wtorek wcześnie rano po tym, jak ogromny frachtowiec towarowy, który stracił moc, wbił się w jego konstrukcję.

Gubernator Maryland Wes Moore wnioskował w piątek o 60 milionów dolarów, a Federalna Administracja Autostrad Departamentu Transportu USA zatwierdziła tę prośbę w ciągu kilku godzin.

Takie finansowanie zwykle zajmuje kilka dni, ale prezydent Joe Biden powiedział we wtorek reporterom, że polecił rządowi federalnemu „poruszyć niebo i ziemię”, aby szybko odbudować most, poinformował Reuters.

„Środki te służą jako zaliczka na poczet kosztów początkowych, a dodatkowe fundusze z programu pomocy w sytuacjach kryzysowych zostaną udostępnione w miarę kontynuacji prac” – oznajmił Departament Transportu.

Wstępne szacunki kosztów odbudowy, które najprawdopodobniej pokryje rząd federalny, wynoszą 600 milionów dolarów, podała firma IMPLAN zajmująca się analizą programowania ekonomicznego.

Jednak urzędnicy federalni powiedzieli, że koszty mogą wzrosnąć do co najmniej 2 miliardów dolarów, przekazał Reuters.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy