Reklama

Świat

Ukraińska armia wzmacnia obronę regionów przygranicznych na kierunku charkowskim

PAP
Dodano: 18.05.2024
Fot. PAP/EPA/ROMAN RIOS
Fot. PAP/EPA/ROMAN RIOS
Share
Udostępnij

Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych – informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińska armia ostatniej doby udaremniła rosyjskie plany przebicia się w głąb terytorium Ukrainy, w szczególności na kierunku charkowskim, gdzie agresor dwukrotnie próbował sforsować linie obrony. Siły ukraińskie kontrolują sytuację, poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby doszło do ponad stu starć zbrojnych – Rosjanie dokonali, m.in. 15 ataków rakietowych, 70 uderzeń lotniczych oraz 452 ataki dronami-kamikaze na pozycje ukraińskich wojsk – poinformował Sztab Generalny w opublikowanym w piątek wieczorem w dobowym raporcie.

Sytuacja na linii frontu jest pod kontrolą ukraińskich sił obrony, które na poszczególnych odcinkach prowadzą również działania zaczepne. W rejonie miasta Wołczańsk ukraińskie jednostki wzmacniają obronę, aby poprawić swoją sytuację taktyczną – zaznaczono w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie od 10 maja intensywnie atakują przygraniczne północne rejony obwodu charkowskiego, znajdującego się w sąsiedztwie obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Według źródeł ukraińskich i zachodnich wojska rosyjskie zamierzają stworzyć w obwodzie charkowskim 10-kilometrową strefę buforową, przez co w zasięgu rosyjskiej artylerii znalazłby się Charków – drugie co do wielkości ukraińskie miasto. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy