Reklama

Świat

Ukraina: osiem ofiar śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w obwodzie dniepropietrowskim

szm/ akl/ PAP
Dodano: 19.04.2024
Fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT
Fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT
Share
Udostępnij

Co najmniej osiem osób zginęło, a 29 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach przeprowadzonych w piątek nad ranem w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy – przekazała agencja Interfax-Ukraina. Sześcioro cywilów, w tym dwoje dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat, poniosło śmierć w mieście Synelnykowe – dodano.

Wcześniej władze obwodu dniepropietrowskiego informowały o trzech ofiarach śmiertelnych i 21 rannych w wyniku ataku z pomocą pocisków rakietowych i dronów szturmowych.

W rejonie (powiecie) synelnykowskim uszkodzonych zostało ponad 10 domów prywatnych. Straż pożarna już ugasiła pożary, które wybuchły w następstwie ataków. Oprócz sześciu osób zabitych sześć kolejnych, w tym dziecko, doznało tam obrażeń – powiadomili na Telegramie szef ukraińskiego MSZ Ihor Kłymenko (https://tinyurl.com/ynuxrpd7) i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (https://tinyurl.com/ycyc4xra).

Dwie ofiary śmiertelne to mieszkańcy stolicy obwodu, miasta Dniepr. Rannych zostało tam 20 cywilów. Rosyjski pocisk częściowo zniszczył czteropiętrowy budynek mieszkalny w Dnieprze. Pożar objął powierzchnię około 1 tys. metrów kwadratowych – powiadomiła DSNS.

Służby ratunkowe poinformowały również o trzech osobach poszkodowanych w Krzywym Rogu.

Szef administracji wojskowej w tym mieście Ołeksandr Wiłkuł przekazał doniesienia, że ukraińska obrona przeciwrakietowa zestrzeliła około 10 pocisków w przestrzeni powietrznej nad regionem dniepropietrowskim (https://t.me/vilkul/6249).

Po ataku na obwód dniepropietrowski prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponowił apel do sojuszników o dostarczenie jego krajowi dodatkowych systemów obrony powietrznej.

“Rosję trzeba pociągnąć do odpowiedzialności za ten terror, a każdy pocisk i każdy (dron) Shahed (którymi Moskwa atakuje Ukrainę – PAP) muszą zostać zestrzelone. Świat może to zapewnić, a nasi partnerzy mają niezbędne zdolności. Zostało to dowiedzione, na przykład, w przestrzeni powietrznej na Bliskim Wschodzie (podczas ataku Iranu na Izrael w nocy z 13 na 14 kwietnia – PAP) i powinno funkcjonować (również) w Europie” – oświadczył przywódca w komunikacie na Telegramie (https://tinyurl.com/2sjnzccv).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy