Reklama

Świat

UE: przyjęto 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji

luo/ ap/ PAP
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Share
Udostępnij

UE przyjęła w poniedziałek 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji. Zakłada on m.in. objęcie restrykcjami 116 osób i podmiotów za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty.

Decyzja została podjęta w Luksemburgu na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE.

“Nasze sankcje już znacznie osłabiły rosyjską gospodarkę i uniemożliwiły Putinowi realizację planów zniszczenia Ukrainy, chociaż nadal kontynuuje nielegalną agresję wymierzoną w ludność cywilną i infrastrukturę cywilną. 14. pakiet sankcji pokazuje naszą jedność we wspieraniu Ukrainy i dążeniu do ograniczenia przestępczej działalności Rosji przeciwko Ukraińcom, w tym wysiłków mających na celu obejście środków UE” – powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

Pakiet obejmuje m.in. sankcje wobec 116 osób i podmiotów odpowiedzialnych za działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Aby zmniejszyć znaczne dochody, jakie Rosja uzyskuje ze sprzedaży i transportu LNG, UE zdecydowała zabronić usług przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty. Nie dotyczy to importu, a jedynie reeksportu do krajów trzecich za pośrednictwem UE.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy