Reklama

Świat

UE: osiągnięto porozumienie ws. przeznaczenia zysków z aktywów Rosji dla Ukrainy

luo/ mms/PAP
Dodano: 08.05.2024
A European flag in front of the European Commission in Brussels, Belgium, 20 July 2022. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
A European flag in front of the European Commission in Brussels, Belgium, 20 July 2022. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Share
Udostępnij

W środę w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich przy UE zawarli porozumienie ws. przeznaczenia zysków z zamrożonych aktywów Rosji na odbudowę Ukrainy i wsparcie obrony tej kraju.

“Ambasadorowie państw członkowskich przy UE co do zasady zgodzili się na środki dotyczące nadzwyczajnych dochodów pochodzących z zamrożonych aktywów Rosji. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie odbudowy Ukrainy i obrony w kontekście rosyjskiej agresji” – podała belgijska prezydencja przy UE na platformie “X”.

W 2022 roku kraje zachodnie zamroziły połowę rezerw walutowych Moskwy – około 300 miliardów euro

Porozumienie będzie musiało zostać jeszcze formalnie przyjęte przez Radę (państwa członkowskie) na poziomie ministrów.

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy – około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w UE, głównie w Euroclear – międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

Euroclear ma siedzibę w Brukseli i specjalizuje się w obsłudze transakcji na rynkach kapitałowych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

W lutym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w europarlamencie, że UE powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy. “Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia” – dodała.

W marcu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przedstawił założenia planu, zgodnie z którym UE miałaby przeznaczyć 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy. Zdaniem Hiszpana podjęcie takiej decyzji, co należy do państw członkowskich, może oznaczać przekazanie około 3 mld euro rocznie na rzecz Ukrainy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy