Reklama

Świat

Szef MSZ Kułeba: Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją

Iryna Hirnyk/PAP
Dodano: 16.06.2024
Kijów, Ukraina, 21.05.2024. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (NZ) na spotkaniu z minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w Kijowie, 21 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Kijów, Ukraina, 21.05.2024. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (NZ) na spotkaniu z minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w Kijowie, 21 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Share
Udostępnij

Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii, uwzględnia wszystkie pryncypialne propozycje naszego państwa. Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum – oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

“Doskonale rozumiemy również, że nadejdzie moment, w którym konieczne będzie podjęcie rozmów z Rosją. Ale nasze stanowisko jest bardzo jasne: nie pozwolimy Rosji mówić językiem ultimatum, tak jak mówi teraz” – powiedział Kułeba dziennikarzom w Buergenstock w Szwajcarii.

Kuleba zauważył również, że ostatnie ultimatum Putina “nie wzbudziło żadnego apetytu na szczycie, ponieważ wszyscy rozumieją, że zrobiono to w jednym prostym celu – aby stworzyć falę PR w przeddzień szczytu”.

Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii

“Na chwilę obecną tekst został sfinalizowany. Pod koniec szczytu prezydenci ogłoszą przyjęcie rezolucji, deklaracji. Będzie ona otwarta do przystąpienia przez inne kraje i po zakończeniu szczytu… Tekst jest zrównoważony, wszystkie nasze pryncypialne stanowiska, na które nalegała Ukraina, zostały wzięte pod uwagę” – podkreślił Kułeba.

Według niego istnieją informacje, że kilka krajów analizuje wspólny komunikat i “są one gotowe do przyłączenia się do niego, chociaż nie są teraz na szczycie”.

Według agencji Reuters, wstępny tekst komunikatu ze szczytu w sprawie Ukrainy zawiera porozumienie uczestników szczytu w trzech kwestiach.

Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w wykorzystaniu energii jądrowej – w tym w elektrowni jądrowej w Zaporożu, która musi działać zgodnie z wymogami MAEA i pod jej nadzorem.

Należy również zagwarantować bezpieczeństwo żeglugi handlowej na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Ataki na statki handlowe i cywilne porty handlowe są niedopuszczalne, a bezpieczeństwo żywności nie może być wykorzystywane do celów wojskowych.

Osiągnięcie pokoju wymaga udziału i dialogu między wszystkimi stronami

Po trzecie, wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać uwolnieni w drodze wymiany “wszyscy za wszystkich”, a wszystkie deportowane ukraińskie dzieci i dorośli cywile muszą wrócić do domu.

Ponadto uczestnicy szczytu uważają, że “osiągnięcie pokoju wymaga udziału i dialogu między wszystkimi stronami”; w związku z tym postanowiono “podjąć konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach w przyszłości z dalszym udziałem przedstawicieli wszystkich stron”.

“Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” – czytamy w projekcie komunikatu ze szczytu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy