Reklama

Świat

Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium

PAP
Dodano: 30.05.2024
Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV
Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV
Share
Udostępnij

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.

“Członkowie NATO dostarczają różnego rodzaju wsparcia Ukrainie, niektórzy mają ograniczenia dotyczące możliwości stosowania tego uzbrojenia, inni ich nie mają, to są decyzje podejmowane przez kraje” – mówił Stoltenberg w Pradze podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. “Ale musimy brać też pod uwagę, to jak zmienia się przebieg tej wojny – na początku prawie wszystkie walki miały miejsce głęboko na terytorium Ukrainy, a w ostatnich tygodniach i miesiącach do ciężkich walk dochodzi wzdłuż granicy między Ukrainą a Rosją, w regionie Charkowa” – powiedział.

“Widzimy, że Rosjanie będąc po swojej stronie granicy, która stanowi mniej więcej linię frontu – ze swoją artylerią, wyrzutniami rakiet, samolotami, magazynami broni i paliwa – są bardziej bezpieczni, niż gdyby byli atakowani najnowszym sprzętem, który Ukraina otrzymała” – podkreślił.

Dlatego według niego “nadszedł czas, by zastanowić się nad tymi ograniczeniami, by umożliwić Ukraińcom obronę”. “Oni mają prawo do samoobrony, także poprzez uderzanie w cele wojskowe, które znajdują się poza ukraińskim terytorium, np. na granicy, a z których Rosjanie dokonują ataków na siły ukraińskie” – zauważył sekretarz generalny NATO.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy