Reklama

Świat

Stoltenberg: NATO przyjmie bardziej aktywną rolę w koordynowaniu wsparcia dla Ukrainy

PAP
Dodano: 03.04.2024
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Share
Udostępnij

NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynowaniu wsparcia i szkoleń dla Ukrainy – zapowiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg w środę w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.
“Dziś sojusznicy zgodzili się pójść dalej w planowaniu większej roli NATO w koordynacji wsparcia i szkoleń. Plany te przybiorą konkretne kształty w nadchodzących tygodniach” – przekazał Stoltenberg.

Podkreślił, że Ukraińcy nadal wykazują ogromną determinację w obronie swojego kraju, ale zaczyna im brakować amunicji.

“Ukraińcom zaczyna brakować nie odwagi, lecz amunicji. Musimy teraz przyspieszyć nasze działania mające na celu zapewnienie (temu krajowi – PAP) trwałego wsparcia. Dyskutowaliśmy o tym, jak umieścić nasze wsparcie na mocniejszej i trwalszej podstawie na przyszłość. Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że Ukrainę należy wspierać w tym krytycznym momencie. Mamy wspólny cel” – zapewnił szef NATO.

Zaalarmował, że “każdy dzień zwłoki USA co do wsparcia Ukrainy ma swoje konsekwencje na polu walki”.

Stoltenberg dodał, że Rosja posiada obecnie więcej broni i amunicji niż Ukraina. Podkreślił, że państwa NATO jako sojusznicy Ukrainy są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i zagwarantowanie, by Ukraina otrzymała potrzebne wyposażenie i amunicję, aby móc nadal odpierać rosyjskiego najeźdźcę.

“To pilne, aby amerykański Kongres podjął konkretne decyzje w sprawie wsparcia Ukrainy i uzyskał dla nich większość” – podsumował.

Chodzi o nierozwiązaną kwestię pakietu pomocowego, zawierającego 95 mld USD na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu. W lutym amerykański Senat przyjął pakiet, lecz spiker Izby Reprezentantów, Republikanin Mike Johnson dotąd nie poddał go pod głosowanie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy