Reklama

Świat

Putin: wstrzymamy ogień, jeśli Ukraina zobowiąże się do niewstępowania do NATO

PAP
Dodano: 14.06.2024
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Share
Udostępnij

Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów a Kijów zobowiąże się do niewstępowania do NATO.

Dyktator Rosji ponownie obarczył Zachód winą za wojnę przeciwko Ukrainie. Powiedział, że rosyjskie wojska w 2022 roku stały pod Kijowem, ale “nie było decyzji o szturmowaniu miasta” – podaje propagandowa agencja TASS. W ten sposób Rosjanie rzekomo chcieli “skłonić Ukrainę do negocjacji”.

Putin oświadczył, że Rosja będzie gotowa do rozpoczęcia negocjacji, gdy ukraińskie wojska zostaną całkowicie wycofane z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodu chersońskiego i zaporoskiego. Są to regiony Ukrainy, których aneksję Rosja ogłosiła po rozpoczęciu pełnowymiarowej napaści na ten kraj.

Moskwa wstrzyma ogień i będzie gotowa do rozmów, gdy Kijów zacznie wycofywać wojska i zobowiąże się do niewstępowania do NATO – powiedział Putin. Jako warunek konieczny przedstawił “neutralny, poza blokowy, nieatomowy status Ukrainy”.

Wśród swoich warunków przedstawił też zniesienie wszystkich sankcji zachodnich na Rosję i zatwierdzenie statusu Krymu i innych anektowanych części Ukrainy jako terytorium rosyjskiego w międzynarodowych umowach.

Putin oskarżył Zachód o to, że jego “egoizm” doprowadził do obecnej “niezwykle niebezpiecznej sytuacji”. Oświadczył, że “zachodni model” bezpieczeństwa globalnego upadł i obarczył za to winą USA – pisze Reuters. Opowiedział się za stworzeniem “nowego systemu bezpieczeństwa” w Eurazji, do którego – jak zaznaczył – mogą też dołączać kraje NATO.

Zagroził, że “kradzież” rosyjskich aktywów na Zachodzie nie pozostanie bez odpowiedzi. Dzień wcześniej przywódcy państw G7 osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów.

Putin oskarżył również Zachód o osłabienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oraz spowolnienie rozwoju tzw. globalnego Południa. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy