Reklama

Świat

Prezydent przed konferencją ws. Ukrainy: nie wolno Rosji pozwolić wygrać tej wojny

mml/ wkr/ pad/ PAP
Dodano: 15.06.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 28.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji na warszawskim lotnisku, 28 bm. Prezydent Duda weźmie udział w odbywającym się w czeskiej Pradze Szczycie Ammo Summit. (sko) PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak Warszawa, 28.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji na warszawskim lotnisku, 28 bm. Prezydent Duda weźmie udział w odbywającym się w czeskiej Pradze Szczycie Ammo Summit. (sko) PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Nie wolno Rosji pozwolić wygrać tej wojny – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda, udając się do Szwajcarii na międzynarodową konferencję pokojową ws. Ukrainy. Jak dodał, konferencja ma pokazać krajom odległym od konfliktu skalę rosyjskiego zagrożenia.

Konferencja pokojowa ws. Ukrainy w Szwajcarii ma za zadanie pokazać partnerom odległym geograficznie skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie rosyjska agresja wobec Ukrainy – oświadczył w sobotę przed odlotem na konferencję prezydent Andrzej Duda.

Jak przypomniał, w konferencji mają wziąć udział przedstawiciele ok. 100 państw i w jego ocenie spotkanie będzie dobrą okazją, by pokazać państwom odległym geograficznie, dla których rosyjska agresja jest czymś abstrakcyjnym i dalekim, że problem jest poważny i że stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla Europy, sąsiedztwa Ukrainy, ale i dla całego świata.

“Mam nadzieję, że ten przekaz uda się wyraźnie pokazać (…), przedstawiając sytuację w regionie. Gdzie dziś Białoruś z Rosją atakują hybrydowo Polskę, państwa Bałtyckie, (…) Finlandię za pomocą presji migracyjnej” – mówił Andrzej Duda. Chodzi o to, aby uzmysłowić partnerom skalę rosyjskiego działania, “pokrętne metody” Rosji i to, jak bardzo niebezpieczna jest ta agresja.

“Nie wolno Rosji pozwolić wygrać tej wojny. Rosyjski imperializm nie może zostać zaspokojony terytoriami Ukrainy” – podkreślił prezydent, dodając, że zatrzymanie rosyjskiej agresji i wzmocnienie bezpieczeństwa Polski to dziś najważniejsze cele polskiej polityki międzynarodowej.

Odnosząc się do przedstawionych przez prezydenta Rosji żądań pod adresem Ukrainy i koncepcji zakończenia wojny, Duda stwierdził, że były to “porażające żądania” i “niebotyczne roszczenia terytorialne”, ale Władimir Putin pokazał w ten sposób całej wspólnocie międzynarodowej “kwintesencję rosyjskiego brutalnego imperializmu”. Putin domaga się terenów, z których rosyjskie wojska zostały już przegnane – zauważył Duda. “Samo to będzie dowodem dla całego świata, jakie są prawdziwe zamiary. Że jest to brutalny atak na suwerenne, niepodległe państwo i niczym nie uzasadnione żądania terytorialne” – mówił Andrzej Duda.

“Rosja mówi: tak, dalej będziemy łamać prawo międzynarodowe, mamy w głębokim poważaniu cały porządek międzynarodowy” – dodał prezydent.

Wyraził nadzieję, że stanowi to wystarczający dowód dla państw wolnego świata, że należy wspierać Ukrainę.

“Rosyjski imperializm musi zostać skarcony. Temu smokowi musi zostać łeb odcięty i to się musi stać dzięki twardej postawie wolnego świata i o to właśnie się staramy dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – zaznaczył prezydent.

Wyjaśnił, że wspólnota międzynarodowa nie składa się tylko z wielkich graczy, ale z wielu państw na różnych forach międzynarodowych. “Proszę pamiętać o tym, że liczy się również głos światowej wspólnoty, liczy się także polityka, którą światowa wspólnota realizuje” – wskazał.

Prezydent zauważył, że Chiny nie będą uczestniczyć w nadchodzącym szczycie, ale “na pewno będą bardzo uważnie obserwowały i bardzo uważnie słuchały tego, co mamy do powiedzenia”. “Wkrótce udam się z moją oficjalną wizytą do Chin i m.in będę rozmawiać z prezydentem Xi Jinpingiem” – dodał.

Prezydent powiedział, że z Chinami trzeba rozmawiać na temat wojny w Ukrainie. “Szkoda, że nie biorą udziału, ale ta konferencja, można tak powiedzieć, stanowi swoisty pomost do tego, żeby właśnie prowadzić rozmowy z chińskim przywódcą na temat, jak złagodzić wojnę na Ukrainie” – stwierdził.

Duda zauważył, że wojna jest również niekorzystna dla interesów gospodarczych Chin w Europie, gdyż “Chiny chcą mieć swobodę w dostarczaniu tutaj ich towarów, a wiedzą bardzo, jak niestabilne dzisiaj są drogi morskie”. “Gdyby to nie było ważne, to przewodniczący Xi Jinping nie rozmawiałby na ten temat z innymi przywódcami, tak jak rozmawiał ze mną kilkukrotnie w sposób tak zdecydowany” – dodał.

“Możemy być dla Chin bramą do Europy i to my możemy współuczestniczyć w tych zyskach, które Chiny będą osiągały poprzez eksport swoich towarów do krajów Unii Europejskiej” – zaznaczył prezydent. Dodał, że możemy być swoistym hubem dla Chin.

Zorganizowany z inicjatywy Ukrainy i Szwajcarii w Buergenstocku niedaleko Lucerny szczyt pokojowy odbędzie się w sobotę i niedzielę. Udział w nim ma wziąć ok. stu państw i organizacji międzynarodowych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy