Reklama

Świat

Premier Iraku: amerykański atak to agresja przeciwko naszej suwerenności

PAP
Dodano: 03.02.2024
Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSYNA / SPUTNIK
Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSYNA / SPUTNIK
Share
Udostępnij

W amerykańskim ataku na proirańskie cele w Iraku zginęło 16 osób, w tym cywile, a 25 zostało rannych – poinformowało w sobotę biuro irackiego premiera Mohammada Szija as-Sudaniego.
W komunikacie potępiono atak i określono go jako “nową agresję przeciwko suwerenności Iraku”. Zaprzeczono też, jakoby był on wcześniej koordynowany przez rząd Bagdadu z Waszyngtonem. “To kłamstwa” – stwierdzono.

“Obecność w regionie koalicji wojskowej pod przywództwem USA stała się zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności w Iraku oraz próbą włączenia Iraku w konflikty regionalne i międzynarodowe” – dodano w komunikacie irackiego premiera.

Stany Zjednoczone oświadczyły w piątek, że “z sukcesem” przeprowadziły ataki odwetowe, wymierzone w elitarne siły irańskie i grupy proirańskie w Iraku i Syrii. “Interwencja trwała około trzydziestu minut i zakończyła się sukcesem” – stwierdził Biały Dom.

Amerykańskie uderzenie to pierwsza fala bombardowań w odwecie za atak wspieranych przez Iran bojówek na bazę Tower 22 w Jordanii, który zabił trójkę żołnierzy USA i ranił co najmniej 40 innych. Do ataku doszło kilka godzin po dotarciu do kraju ciał zabitych żołnierzy.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że ataki odwetowe będą kontynuowane.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy