Reklama

Świat

Premier: narasta napięcie związane z sytuacją na froncie w Ukrainie

Agata Zbieg, Daria Kania/PAP
Dodano: 22.02.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Ostatnie tygodnie w polskiej i międzynarodowej polityce to dni narastającego napięcia związanego z sytuacją na froncie w Ukrainie. Jestem po całej serii spotkań z liderami politycznymi państw europejskich, wszystkie rozmowy ogniskują się wokół wojny – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Donal Tusk – konferencja prasowa


“Chciałbym, żeby kiedy rozmawiamy o naszych relacjach z naszymi sąsiadami, o naszej pozycji, a także o sytuacji wewnętrznej, o sytuacji na granicy z Ukrainą, o protestach rolników, żebyśmy wszyscy mieli świadomość, w jakim historycznym momencie przyszło nam podejmować decyzje” – powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Poinformował, że jest po serii spotkań z liderami politycznymi państw europejskich oraz instytucji europejskich. “Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną amerykańską, minister Sikorski jest w Waszyngtonie, w poniedziałek prawdopodobnie będziemy gościć premiera Kanady. Jestem też w stałym roboczym kontakcie z prezydentem Dudą” – powiedział premier.

Ciągły dialog z prezydentem Andrzejem Dudą

Poinformował, że w środę i w czwartek rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. “Nasze rozmowy i nasza współpraca z panem prezydentem jest w stu procentach zgodna” – zapewnił.

Podkreślił, że wszystkie te rozmowy i spotkania ogniskują się wokół wojny. “Sprawa jest rzeczywiście bardzo poważna i związana nie tylko z krytyczną sytuacją na froncie ukraińsko-rosyjskim. Związana jest także z niestandardową, nadzwyczajną mobilizacją państw Zachodu, aby cała wspólnota Zachodu była przygotowana na trudniejsze scenariusze” – powiedział premier.

“W jakimś sensie dyplomacja zamieniła się w stan permanentnej narady, co robić w obliczu narastającego zagrożenia ze strony Rosji” – powiedział Tusk.

Przeczytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy