Reklama

Świat

Papież: ksiądz-męczennik Michał Rapacz doznał nazistowskich i sowieckich prześladowań

Z Watykanu Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 16.06.2024
Pope Francis leads the Angelus prayer from the window of his office overlooking Saint Peter's Square, Vatican City, 16 June 2024. Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Pope Francis leads the Angelus prayer from the window of his office overlooking Saint Peter's Square, Vatican City, 16 June 2024. Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Share
Udostępnij

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że beatyfikowany w krakowskich Łagiewnikach ksiądz-męczennik Michał Rapacz był “wiernym i szczodrym świadkiem Ewangelii, który doznał nazistowskich i sowieckich prześladowań”. Papież ponowił apel o pokój na Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Franciszek mówił o sobotniej beatyfikacji księdza Michała Rapacza, który został wyniesiony na ołtarze jako męczennik czasów komunizmu. Duchowny został rozstrzelany przez bojówkarzy w 1946 r. w Płokach w Małopolsce.

Beatyfikowany Michał Rapacz, ksiądz-męczennik

Papież zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra podkreślił: “Wczoraj w Krakowie został beatyfikowany Michał Rapacz, ksiądz-męczennik, duszpasterz według serca Chrystusa, wierny i szczodry świadek Ewangelii, który doświadczył zarówno prześladowań nazistowskich, jak i sowieckich i odpowiedział darem z życia”.

Następnie Franciszek poprosił o “aplauz dla nowego błogosławionego” i zaczął bić brawo. Owacja rozległa się także na placu.

Mówił również: “Wciąż napływają bolesne wiadomości o starciach i masakrach we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Kieruję mój apel do władz krajowych oraz do wspólnoty międzynarodowej o to, aby umożliwić przerwanie przemocy i ochronę cywilów”.

Nie przestawajmy modlić się o pokój w umęczonej Ukrainie

“Wśród ofiar jest wielu chrześcijan, zamordowanych z nienawiści do wiary. To są męczennicy. Ich ofiara jest ziarnem, które rozkwita i przynosi owoce, a także uczy nas głosić świadectwo Ewangelii z odwagą i konsekwencją” – zaznaczył papież.

Wezwał następnie: “Nie przestawajmy modlić się o pokój w umęczonej Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Sudanie, Birmie i wszędzie tam, gdzie ludzie cierpią z powodu wojny”.

Franciszek pozdrowił między innymi pielgrzymów z diecezji opolskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy