Reklama

Świat

ONZ: Eskalacja ataków na ukraińskich cywilów jest nie do przyjęcia

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski/PAP
Dodano: 19.06.2024
Orichiw, Ukraina, 04.05.2024. Zniszczone budynki w mieście Orichiw w obw. zaporoskim, 4 bm. To najsilniej atakowana i ostrzeliwywana przez Rosjan miejscowość w rejonie Zaporoża. trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Alena Solomonova
Orichiw, Ukraina, 04.05.2024. Zniszczone budynki w mieście Orichiw w obw. zaporoskim, 4 bm. To najsilniej atakowana i ostrzeliwywana przez Rosjan miejscowość w rejonie Zaporoża. trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Alena Solomonova
Share
Udostępnij

Prawo międzynarodowe zabrania podczas wojny ataków na ludność cywilną, ich eskalacja w Ukrainie jest nie do przyjęcia, powiedziała we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa podsekretarz generalna ONZ Rosemary DiCarlo.

DiCarlo, która pełni funkcję podsekretarza ds. politycznych i budowy pokoju wyszczególniła, że w atakach na ludność i infrastrukturę cywilną Ukrainy zginęło w minionym miesiącu ponad 170 osób, a kolejnych 690 zostało rannych, co jest najwyższą liczbą ofiar w ciągu jednego miesiąca od czerwca 2023 roku.

„Od lutego 2022 r. OHCHR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka) odnotowało w Ukrainie 11 126 zabitych i 21 863 rannych cywilów. Rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe” – stwierdziła.

W szwajcarskim Buergenstock szczyt pokojowy

W wystąpieniu na forum RB ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski przypomniał, że 16 czerwca w szwajcarskim Buergenstock szczyt pokojowy z udziałem ponad 100 państw i organizacji międzynarodowych wyraził ogromne poparcie dla zakończenia wojny w sposób gwarantujący Ukrainie suwerenność i integralność terytorialną.

“Porozumienie pokojowe, które ostatecznie zostanie wynegocjowane, musi zapewnić suwerenność Ukrainy, jej pełne praktyczne możliwości obrony niepodległości, a także swobodę i niezakłócone prawo do kształtowania polityki wewnętrznej i zagranicznej bez wpływów Rosji” – cytował ambasador fragment wystąpienia na Szczycie prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczerski zwrócił uwagę, że zaproponowane przez Rosję warunki pokojowe nie pozostawiają miejsca na negocjacje. Nie zmierzają do postępu w procesie pokojowym, lecz służą jako nieudolne usprawiedliwienie kontynuacji wojny.

Warunki pokojowe Rosji są nieakceptowalne dla całego cywilizowanego świata

„Warunki pokojowe zaproponowane przez Rosję są nieakceptowalne dla całego cywilizowanego świata” – ocenił stały przedstawiciel RP przy ONZ.

Jak dodał Polska była sygnatariuszem wspólnego komunikatu po szczycie i popiera jego wszystkie kluczowe elementy.

„Dla nas nie ma alternatywy do sprawiedliwego pokoju. (…) Do czasu jego osiągnięcia, wsparcie Polski dla Ukrainy, we wszystkich jej formach, pozostanie naszym priorytetem” – oświadczył ambasador Szczerski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy