Reklama

Świat

Niemiecka partia CDU nominowała von der Leyen jako kandydatkę na szefową KE

Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)
Dodano: 19.02.2024
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Share
Udostępnij

Kierownictwo niemieckiej partii CDU nominowało w poniedziałek w Berlinie obecną szefową Komisji Europejskiej, Niemkę Ursulę von der Leyen jako kandydatkę na przewodniczącą przyszłej Komisji Europejskiej – powiadomiła agencja Reutera.

Na najbliższym kongresie Europejskiej Partii Ludowej, który odbędzie się 6-7 marca w Bukareszcie, von der Leyen ma zostać oficjalnie zatwierdzona, jako kandydatka tego ugrupowania.

W liście przesłanym w poniedziałek do członków kolegium komisarzy unijnych szefowa KE powiadomiła, że zgodziła się ubiegać o kolejną kadencję.

Przyjęcie nominacji von der Leyen

“Przyjęcie tej nominacji wynika z mojego silnego zaangażowania w sprawy Unii Europejskiej i wiary w znaczenie kształtowania polityki na szczeblu UE, która może przynieść korzyści wszystkim obywatelom UE i pozytywnie wpłynąć na ich codzienne życie” – uzasadniła swoją decyzję.

“Nominacja ta stanowi kolejny krok w moim aktywnym uczestnictwie w polityce europejskiej i w demokratycznej debacie na temat polityk, które należy realizować w ogólnym interesie Unii Europejskiej i jej obywateli” – podkreśliła von der Leyen.

Nominacja niczego nie przesądza

Nominacja nie przesądza, że obecna szefowa KE otrzyma stanowisko na drugą kadencję. Nawet jeśli jej ugrupowanie polityczne w UE – Europejska Patia Ludowa – zdobędzie większość w Parlamencie Europejskim w czerwcowych wyborach, Niemka nie ma gwarancji, że zostanie następną przewodniczącą Komisji.

Szefa tej instytucji wybiera w głosowaniu Parlament Europejski po tym, gdy przywódcy państw UE nominują kandydata.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy