Reklama

Świat

KE wszczęła wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE ws. dostępu do adwokata

Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 23.05.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Komisja Europejska w czwartek wszczęła wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE w kwestii niewdrożenia do prawa krajowego unijnych przepisów dotyczących m.in. dostępu do adwokata w sprawach karnych. W sprawie tych samych przepisów KE przeszła do kolejnego etapu procedury naruszeniowej wobec Włoch.

Zdaniem Komisji oba państwa nie wdrożyły do końca do swoich systemów prawnych przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej prawa dostępu do adwokata i prawa do poinformowania osoby trzeciej o pozbawieniu wolności.

Termin wdrożenia dyrektywy przez państwa członkowskie upłynął 27 listopada 2016 r.

Jak podała KE, chodzi o przepisy dotyczące minimalnych standardów rzetelności procesu, zapewniających wystarczającą ochronę praw podejrzanych i oskarżonych. Mają one wzmacniać wzajemne zaufanie państw członkowskich do swoich systemów wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, ułatwiając w ten sposób wzajemne uznawanie orzeczeń.

Zdaniem unijnych urzędników zarówno w Polsce, jak i we Włoszech “potencjalne możliwości odstąpienia od prawa dostępu do prawnika wykraczają poza granice wymagane przez dyrektywę, a wymóg informowania podmiotu odpowiedzialności rodzicielskiej lub innej odpowiedniej osoby dorosłej o pozbawieniu wolności dziecka nie został poprawnie wdrożony”.

Polska i Włochy mają teraz dwa miesiące na właściwe wdrożenie przepisów i udzielenie KE informacji w tej sprawie.

Procedura naruszenia prawa UE może zakończyć się skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czytaj też:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy