Reklama

Świat

KE gotowa zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce 6,3 mld euro z Funduszu Odbudowy

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Dodano: 22.02.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Bruksela, Belgia, 11.04.2019. Komisja Europejska. (soa) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Bruksela, Belgia, 11.04.2019. Komisja Europejska. (soa) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro z Funduszu Odbudowy – poinformowała w środę agencja Bloomberga.

Według źródeł agencji “Komisja Europejska jest gotowa zaakceptować pakiet niedawnych zobowiązań politycznych jako wystarczający do uruchomienia pierwszej wypłaty z prawie 60 mld euro dotacji i pożyczek, które były zablokowane ze względu na obawy związane z praworządności”.

Pozytywna decyzja ma być impulsem dla Donalda Tuska

“Pozytywna decyzja UE byłaby impulsem dla premiera Donalda Tuska, którego koalicja doprowadziła do zwycięstwa w październikowych wyborach obietnicą poprawy stosunków z europejskimi sojusznikami i położenia kresu regresowi demokracji po ośmiu latach populistycznych rządów” – skomentowała agencja.

Bloomberg przypomina, że KE dotychczas odmawiała przekazania Polsce unijnej pomocy z Funduszu Odbudowy do czasu spełnienia przez nią szeregu warunków, tzw. kamieni milowych, które m.in. koncentrują się na odwróceniu kontrowersyjnych zmian w sądownictwie wprowadzonych przez poprzedni rząd.

Decyzja nie oznacza od razu wypłaty środków z Funduszu Odbudowy

Po zatwierdzeniu przez KE decyzja nadal będzie wymagała zgody państw członkowskich UE, co oznacza, że faktyczne płatności mogą nastąpić w późniejszym terminie.

Bloomberg zaznacza, że odwrócenie zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce “jest jednak trudnym zadaniem bez wsparcia prezydenta Andrzeja Dudy, zagorzałego sojusznika poprzedniego rządu, który ma prawo weta wobec ustaw”. “Duda zatwierdził większość kontrowersyjnych reform sądownictwa, a kilka posunięć nowego rządu nazwał nielegalnymi i zapowiedział ich blokowanie” – pisze agencja.

“Chcąc uniknąć weta, gabinet Tuska wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań spełniających warunki uwolnienia środków (unijnych – PAP). Obejmują one skuteczne przejęcie kontroli nad kwestionowanym systemem dyscyplinowania sędziów przez urzędników powołanych przez ministra sprawiedliwości. Nowy rząd wezwał sędziów, aby w swoich orzeczeniach respektowali nadrzędność prawa UE” – czytamy w depeszy.

Czytaj także: Szefowa KE: Komisja jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach zaliczki; D.Tusk: rząd złożył wnioski o płatność w KPO

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy