Reklama

Świat

Inauguracja prezydenta Tajwanu Lai Ching-te

jm/ PAP
Dodano: 20.05.2024
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Share
Udostępnij

W stolicy Tajwanu – Tajpej odbyła się w poniedziałek inauguracja nowego prezydenta Lai Ching-te, którego Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) zwyciężyła w styczniowych wyborach. Pekin odnosi się do Lai nieufnie.

Nowy prezydent został zaprzysiężony w rezydencji głowy państwa w centrum stolicy, przejmując władzę z rąk poprzedniczki Caj Ing-wen, która sprawowała ten urząd przez 8 lat.

Jak zauważają komentatorzy były to lata ekonomicznego i społecznego rozwoju mimo pandemii Covid-19 i narastających gróźb i presji militarnej ze strony Pekinu, który uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję.

Lai przyjął gratulacje od czołowych polityków tajwańskich i przedstawicieli 12 państw, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Jak zaznacza AP na inauguracji byli też obecni politycy z USA, Japonii i kilku państw europejskich.

Nowy prezydent rozpoczął karierę polityczną od urzędu burmistrza miasta Tajnan na południu wyspy a następnie przez 4 lata był wiceprezydentem za kadencji Caj Ing-wen.

Reuter zauważa, że Lai rozpoczyna rządy w trudnej sytuacji wrogości i podejrzeń o “separatyzm” za strony Chin oraz podzielonego parlamentu, w którym ugrupowania opozycyjne wypatrują możliwości rzucenia mu wyzwania.

W ub. tygodniu Pekin oświadczył, że Lai będzie musiał wybrać “między pokojowym rozwojem i konfrontacją”. Jak pisze Reuter oczekuje się, że Lai wyrazi gotowość dobrej woli w stosunkach z Chinami kontynentalnymi i wezwie do pokojowego współistnienia.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy