Reklama

Świat

Hiszpania: w Madrycie obchody 10. rocznicy objęcia tronu przez Filipa VI

Marcin Zatyka/PAP
Dodano: 19.06.2024
Sofia, Bułgaria, 17.05.2007. Piorun przecina niebo podczas burzy w Sofii, 17 bm. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Sofia, Bułgaria, 17.05.2007. Piorun przecina niebo podczas burzy w Sofii, 17 bm. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Share
Udostępnij

W Madrycie rozpoczęły się w środę przed południem obchody 10. rocznicy objęcia hiszpańskiego tronu przez króla Filipa VI z dynastii Burbonów. W wydarzeniu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców stolicy Hiszpanii oraz liczne rzesze turystów.

“Niech żyje król!, Niech żyje Hiszpania!” – skandowali uczestnicy obchodów, które odbywają się na terenie pałacu królewskiego w Madrycie, w centrum miasta. Poprzedziła je defilada wojskowa.

Filip VI od 10 lat na tronie Hiszpanii

Krótko po rozpoczęciu uroczystości serią salw armatnich, na teren dziedzińca pałacu przybył król Filip VI w towarzystwie królowej Letycji, a także dwóch córek – następczyni tronu Eleonory i księżniczki Zofii. Następnie monarcha wraz z rodziną udał się na taras pałacu królewskiego, skąd pozdrowił osoby przybyłe na obchody.

Komentujące liczną obecność Hiszpanów na środowych uroczystościach media twierdzą, że Filipowi VI podczas 10 lat na tronie “udało się przekonać do siebie obywateli kraju”, pomimo pojawiających się niekiedy głosów sprzeciwu wobec monarchii.

Odnotowując niedzielną demonstrację przeciwko monarchii, która odbyła się w centrum Madrytu z inicjatywy środowisk skrajnej lewicy, media zaznaczają, że “zwolennicy króla zagłuszają jego przeciwników”.

Filip VI wstąpił na tron Hiszpanii 19 czerwca 2014 roku, ponad dwa tygodnie po abdykacji swojego ojca Juana Carlosa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy