Reklama

Świat

Exit poll: socjaliści wygrali w wyborach parlamentarnych w Katalonii

Marcin Zatyka/PAP
Dodano: 12.05.2024
Fot. PAP/EPA/Quique Garcia
Fot. PAP/EPA/Quique Garcia
Share
Udostępnij

Partia Socjalistów Katalonii (PSC) zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym regionie Hiszpanii – wynika z badania exit poll opublikowanego przez stacje TVE1 i TV3. Jeśli PSC nie zdoła utworzyć większościowego rządu, szansę na sformowanie własnego gabinetu dostaną partie popierające secesję regionu.

Zgodnie z sondażem exit poll socjaliści kierowani przez Salvadora Illę zdobędą w 135-osobowej izbie 37-40 mandatów. Dotychczas mieli ich 33.

Niedzielny wynik PSC, skonfederowanej z socjalistyczną partią PSOE premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, potwierdza przedwyborcze sondaże, które dawały prymat temu centrolewicowemu ugrupowaniu.

Komentatorzy spodziewają się jednak, że mimo wygranej PSC będzie mieć trudności w sformowaniu większościowego rządu. W takim razie większe szanse na utworzenie takiego gabinetu będą mieć ugrupowania katalońskich separatystów.

Drugie miejsce w wyborach zdobyła, według exit poll, partia Razem dla Katalonii (Junts) byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta, współodpowiedzialnego za nielegalne referendum w sprawie niepodległości Katalonii zorganizowane w 2017 r. Junts może liczyć na 33-36 mandatów. Wcześniej miało ich 32.

Jeśli ugrupowanie to spróbuje utworzyć rząd w oparciu o partie separatystyczne, jego prawdopodobnym koalicjantem byłaby Republikańska Lewica Katalonii (ERC), która dotychczas rządziła regionem. Konieczne byłoby też uzyskanie poparcia ugrupowań skrajnej lewicy.

ERC, opowiadająca się za secesją Katalonii od Hiszpanii, według exit poll zdobyła w niedzielę od 24 do 27 mandatów. Dotychczas miała w katalońskim parlamencie 33 deputowanych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy