Reklama

Świat

Duda o umowach z Chinami dotyczących żywności: chyba największe w historii

sno/ reb/ itm/ PAP
Dodano: 24.06.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pekin, Chiny, 24.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas briefingu prasowego na terenie Ambasady RP w Pekinie, 24 bm. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Pekin, Chiny, 24.06.2024. Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas briefingu prasowego na terenie Ambasady RP w Pekinie, 24 bm. (ad) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda mówił w poniedziałek w Pekinie, że zawarte z tym krajem porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin są chyba “największymi w historii”. Do końca roku będziemy mieli regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu – wskazał.

Podczas briefingu w Pekinie prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na “cały szereg” porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin, które zostały zawarte podczas jego wizyty w tym kraju. Jak wskazywał, są to chyba “największe umowy w historii”, które “otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa”.

“Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. To jest dla naszych producentów drobiu – a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy – (…) informacja niezwykle ważna. Do końca roku wszystkie związane z tym kwestie będą na pewno domknięte i ta regionalizacja drobiu będzie na pewno załatwiona” – mówił. “Będziemy czwartym krajem świata, który będzie miał tę regionalizację – obok Francji, Stanów Zjednoczonych” – dodał prezydent.

W poniedziałek w obecności przywódców Polski i Chin podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy