Reklama

Świat

CBŚP oraz ukraińskie służby zlikwidowały międzynarodowy kartel narkotykowy “Dwudziestki”

Aleksandra Kuźniar, Marta Stanczyk/PAP
Dodano: 14.02.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Funkcjonariusze CBŚP wspólnie ze służbami ukraińskim rozbili zorganizowaną grupę przestępczą znaną jako “Dwudziestki” i zlikwidowali 3 laboratoria narkotyków. Zatrzymano 15 osób oraz skonfiskowano substancje psychotropowe i środki odurzające warte ponad 11 mln zł.


Rzecznik prasowa CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała w środę PAP, że polscy policjanci wspólnie z partnerami z ukraińskiego Departamentu do walki z Przestępczością Narkotykową uczestniczyli w międzynarodowej operacji, która doprowadziła do rozbicia kartelu narkotykowego “Dwudziestki”. Ostatnie działania na Ukrainie przeprowadzono w ubiegłym tygodniu, pod nadzorem Prokuratury Generalnej Ukrainy. Według śledczych substancje psychotropowe były produkowane na Ukrainie lub przemycane z Egiptu.

“Podczas operacji zatrzymano 15 osób, zabezpieczono łącznie 230 kg marihuany, 6 kg metamfetaminy, 83 kg pseudoefedryny, amfetaminę, mefedron, Alfa-PVP, a także inne substancje służące do produkcji narkotyków syntetycznych, których czarnorynkowa wartość przekracza 11 milionów złotych” – podała podinsp. Jurkiewicz.

Ponadto, zabezpieczono kompletne linie produkcyjne narkotyków syntetycznych, koparki do kryptowalut, broń, amunicję, granaty oraz 65 samochodów, o łącznej wartości przekraczającej 4 mln zł.

“Operacja, objęta wsparciem europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne, której przewodniczy Centralne Biuro Śledcze Policji, stanowi przykład skutecznej współpracy międzynarodowej w walce z przestępczością narkotykową i potwierdza zaangażowanie polskiej policji w zwalczanie międzynarodowego przemytu narkotyków” – powiedziała podinsp. Jurkiewicz.

Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, laboratoria działały w okolicach miasta Krzywy Róg.

Akcja miała swój początek jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas policjanci CBŚP ustalili, że planowany jest przemyt narkotyków na Ukrainę przez Polskę. Akcję przeprowadzili policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Zatrzymane zostały trzy kobiety związane z kartelem, które działały jako kurierki narkotykowe przemycające prekursory z Egiptu, przez Polskę na Ukrainę. Przejęto 77 kg pseudoefedryny.

“W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Ochota w sierpniu 2023 roku zatrzymano trzy obywatelki Ukrainy, które przemycały drogą lotniczą 77 kg pseudoefedryny z Egiptu do Polski. Zatrzymane były w wieku od 29 do 31 lat. Pseudoefedryna została ukryta w bagażu rejestrowanym w pojemnikach chemii gospodarczej. Substancja miała zostać następnie wykorzystana do produkcji metamfetaminy” – poinformował z kolei rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Dodał, że po doprowadzeniu do prokuratury kobiety usłyszały zarzuty udziału w przemycie znacznej ilości prekursorów narkotykowych. Zostały tymczasowo aresztowane. Kobietom grozi do 5 lat więzienia.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał też, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Warszawie w sprawie przemytu znacznej ilości środków służących do produkcji narkotyków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy