Reklama

Świat

Blinken w Kijowie: USA przekażą 2 mld dol. na wydatki wojskowe Ukrainy

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 15.05.2024
Fot. PAP/EPA/STR
Fot. PAP/EPA/STR
Share
Udostępnij

Stany Zjednoczone przekażą władzom Ukrainy dodatkowe 2 mld dolarów na wydatki wojskowe – oświadczył w środę, w drugim dniu wizyty w Kijowie, sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Występując na konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą, Blinken powiedział, że celem tego wsparcia są inwestycje w ukraiński przemysł – przekazały obecne na miejscu media.

“Zapewnimy Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów zagranicznego finansowania wojskowego. I połączyliśmy to wszystko w pierwszy w swoim rodzaju fundusz przedsiębiorstw obronnych” – powiedział Blinken.

Sekretarz stanu wyjaśnił, że pomoc będzie składała się z trzech elementów i będzie poległa m.in. na wzmacnianiu możliwości Ukrainy w produkcji uzbrojenia.

„Jednym z nich jest dostarczenie broni już dziś i to pomoże Ukrainie w jej nabyciu. Po drugie, powinniśmy również skupić się na tym, o czym właśnie mówił Dmytro, czyli inwestowaniu w ukraińską bazę przemysłu obronnego, pomagając w dalszym wzmacnianiu jej zdolności do produkcji tego, co musi produkować dla siebie, a także dla innych” – oświadczył Blinken.

Amerykański dyplomata przybył na Ukrainę we wtorek i spotkał się w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Blinken oświadczył, że uzbrojenie z USA w ramach pomocy dla broniącej się przed agresją Rosji Ukrainy jest już w drodze i wkrótce będzie już na miejscu.

Sekretarz stanu mówił także, że Kongres zezwolił na konfiskatę rosyjskich aktywów i zapewnił, że Rosja zapłaci za to, co zniszczył jej dyktator Władimir Putin. Zapowiedział jednocześnie kroki na rzecz zbliżenia Ukrainy do NATO.

Podczas konferencji prasowej z Kułebą Blinken odniósł się do zapowiedzi zawarcia pomiędzy USA i Ukrainą umowy o sprawach bezpieczeństwa. Przypomniał, że takie umowy Ukraina zawarła lub negocjuje z 32 państwami.

“Są to umowy, które będą wspierać Ukrainę w ciągu następnej dekady i pozwolą jej zbudować przyszłe siły, które będą w stanie odstraszać i bronić przed agresją. Wykonaliśmy bardzo dobrą i produktywną pracę między naszymi zespołami w tej kwestii. Myślę, że wkrótce sfinalizujemy ten tekst. Ciężka praca została wykonana i wierzę, że będziemy w stanie podpisać to porozumienie w ciągu kilku tygodni” – powiedział Blinken.

Czytaj również:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy