Reklama

Świat

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA: jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy

Wojciech Huk, Marta Stańczyk/PAP
Dodano: 16.02.2023
71724_44642314_44641333
Share
Udostępnij
Jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy. Jesteśmy dumni, pracując z wami i będziemy razem z wami tak długo, jak wszyscy zobaczymy wolną i wyzwoloną Ukrainę – powiedział w czwartek w Rzeszowie sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas.
Polityk w czwartek rano odwiedził przejście graniczne w Korczowej i spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej.
 
Po południu na konferencji prasowej w Rzeszowie zapewnił, że USA i Polska będą "pracować ramię w ramię, aby zagwarantować wolność Ukrainie".
 
"Jestem tu, żeby wyrazić swój podziw dla tego, co zrobili Polacy. Kiedy na spotkaniach z ludźmi, którzy pracowali przy ukraińskiej granicy, słyszałem o ich heroizmie i poświęceniu, wiem, że nasza wizyta jest sposobem uczczenia tych w Polsce, którzy zdecydowali się na najwyższą ofiarę w walce z niesprowokowaną agresją Rosji" – powiedział sekretarz.
 
Zaznaczył, że ogromne wrażenie zrobiło na nim, gdy zobaczył technologię pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych wspierającą działania polskiej Straży Granicznej, pomagającej ratować ukraińskich uchodźców oraz gwarantującej bezpieczeństwo Polaków.
 
"Jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy. Jesteśmy dumni, pracując z wami i będziemy razem z wami tak długo, jak wszyscy zobaczymy wolną i wyzwoloną Ukrainę" – podkreślił.
 
Alejandro Mayorkas mówił też o wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. "To nie tylko wsparcie technologiczne, wojskowe, ale również zapewniamy cyberbezpieczeństwo" – zaznaczył i dodał przy tym, że pomoc do Ukrainy nie płynie tylko od Polski i Stanów Zjednoczonych.
 
"Wszyscy wspieramy naszych ukraińskich braci. Jest to wysiłek międzynarodowy, gdzie społeczność sojuszników zjednoczyła się, aby włączyć przeciw niesprowokowanej agresji Rosji i popierać wartości, które nas jednoczą" – dodał.
 
Mayorkas był pytany przez dziennikarzy m.in. o przyszłotygodniową wizytę prezydenta USA w Polsce. Odpowiedział, że prezydent Joe Biden jest "bardzo dumny, że przyjeżdża do Polski".
 
"W trakcie wizyty chce on zakomunikować, że Stany Zjednoczone stoją po stronie narodu ukraińskiego. Prezydent będzie tu, aby przekazać, że są wartości, które nas wszystkich wiążą i zapewni, że razem będziemy silni w walce z rosyjską agresją" – powiedział.
 
Na zakończenie konferencji Mayorkas podzielił się również osobistą refleksją. Zdradził, że ma polskie korzenie. "Moja babcia, matka mojego ojca, była polskiego pochodzenia. I ta wizyta ma też charakter osobisty, nie tylko zawodowy" – zaznaczył.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy