Reklama

Ludzie

Rzeszowski ginekolog z tytułem profesora nauk medycznych

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 30.01.2023
71280_kluz
Share
Udostępnij
Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Tomaszowi Kluzowi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Prof. Kluz od  4 lat jest Kierownikiem Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie. Medyczne zainteresowania prof. Kluza koncentrują się na ginekologii operacyjnej, uroginekologii i ginekologii onkologicznej.
 
Profesor dr hab. n. med. Tomasz Kluz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. W 1991 roku, po uzyskaniu dyplomu lekarza, trafił jako lekarz stażysta do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. Rok później został zatrudniony w tymże ośrodku w Klinicznym Oddziale Ginekologii i Położnictwa. W 1992 roku przebywał na 10 miesięcznym  stażu naukowo – klinicznym w Klinice Ginekologii Uniwersytetu w Amsterdamie. W 1998 roku zdał egzamin specjalizacyjny z ginekologii i położnictwa oraz obronił pracę doktorską w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2012 roku zdał egzamin specjalizacyjny z ginekologii onkologicznej.
 
W 2018 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego medycyny na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W grudniu 2018 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Rzeszowskim. Od 2019 roku jest Kierownikiem Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie. W styczniu 2023 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. 
 
– Tytuł profesora belwederskiego, to zwieńczenie kariery naukowej – mówi prof. Tomasz Kluz. – Nie oznacza to, że należy usiąść na laurach. Przeciwnie, dla mnie to motywacja do dalszej pracy naukowej. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wspaniały personel lekarski, pielęgniarski, cała administracja, z którą mam ogromną przyjemność pracować. Są to wspaniali i wyjątkowi ludzie, dzięki którym mogłem prowadzić badania naukowe. Myślę, że tworzymy bardzo dobry i zgrany zespół. 
 
W czasie pracy zawodowej, prof. Kluz uczestniczył w kursach i stażach w kraju i za granicą, między innymi w: Amsterdamie, Utrechcie, Paryżu, Lyonie, Marsylii, Rzymie, Pradze, Zurichu oraz Berlinie. Wielokrotnie organizował szkolenia z zakresu ginekologii operacyjnej dla lekarzy z innych ośrodków. Jest autorem 83 publikacji w czasopismach medycznych oraz wygłaszał liczne referaty na konferencjach naukowych. Obecnie utrzymuje ścisłe kontakty z Kliniką Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu w Rzymie i Utrechcie, Zakładem Genetyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Katedrą Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Główne kierunki jego medycznych zainteresowań to ginekologia operacyjna, uroginekologia i ginekologia onkologiczna. Był promotorem dwóch doktoratów obronionych z wyróżnieniem. Kierował Grantem Badawczym pt. „Genetyczny test przesiewowy dla kobiet z ryzykiem rozwoju raka jajnika z terenu Podkarpacia”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy