Reklama

Ludzie

Zrzutka na ławkę Janusza Majki. 30 proc. już jest

Alina Bosak
Dodano: 29.09.2022
67579_majka
Share
Udostępnij
Redaktor Janusz Majka, popularny dziennikarz Radia Rzeszów zmarł rok temu na Covid-19. Dziennikarski świat upamiętnił go konkursem na Podcast Roku, a już niedługo w Rzeszowie może stanąć ławka solarna im. Janusza Majki. W internecie trwa właśnie zbiórka. Potrzeba 32 tys. zł. Jedną trzecią kwoty już zebrano!

– Mój Tato, który w lutym 2021 rok zmarł na COVID-19 był związany przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie. Rok temu w czasie Gali Finałowej Konkursu jego imienia na Podcast Roku w Rzeszowie padł pomysł dodatkowej formy upamiętnienia – specjalnej ławki – opisuje ideę publicznej zbiórki Tomasz Majka, syn Janusza. 

Ławka jest przyjazna środowisku, wytwarza prąd z paneli słonecznych, umożliwia ładowanie telefonów komórkowych oraz co ważne ma wbudowany głośnik, z którego znów będziemy mogli usłyszeć głos redaktora Janusza Majki. Siadając na ławce pamięci będzie można też posłuchać fragmentów zwycięskich podcastów, które co roku wybiera Jury Podcast Roku.
 
– Po kilku miesiącach rozmów z Urzędem Miasta Rzeszowa, Konserwatorem Zabytków mamy projekty ławki, wybraną lokalizację, oraz producenta, krakowską firmę ZANO – dodaje Tomasz Majka, zwracając się z prośbą o wsparcie tej zbiórki. – Każda wpłata się liczy. Jak nic niestanie na przeszkodzie to przekazanie Miastu Rzeszów ławki odbędzie się w samo południe 20 listopada 2022 roku w dniu Gali Finałowej Konkursu imienia redaktora Janusza Majki na Podcast Roku. 
 
Ławka kosztuje 32 tys. zł. Na stronie zrzutka.pl udało się już zebrać 9,3 tys. zł. 
 
Projekt ławki im. Janusza Majki, która ma stanąć w Rzeszowie. Fot. Zrzutka.pl

Janusz Majka był rzeszowianinem, absolwentem Politechniki Rzeszowskiej i studiów dziennikarskich. Już na studiach zaangażował się w tworzenie rozgłośni studenckiej. W dorosłym życiu 40 lat związany był z Polskim Radiem Rzeszów. Współtwórca magazynów informacyjnych, Radia Biwak, autor wielu audycji motoryzacyjnych, relacji żużlowych, ale przede wszystkim znawca tematyki papieskiej.  
 
Relacjonował wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpaciu, od kilkunastu lat co roku jeździł do Rzymu przy okazji każdej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na tron papieski oraz rocznicy jego śmierci. Świetnie znany w środowisku lekarskim – od kilkunastu lat wspólnie z Ewą Niedziałek-Szeligą redagował Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie. 
 
W lutym 2021 roku trafił do szpitala z problemami sercowymi. Na oddziale kardiologicznym okazało się, że jest zakażony COVID-19. Przez kilka dni przebywał w śpiączce farmakologicznej. W niedzielę, 21 lutego zmarł.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy