Reklama

Ludzie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Tadeusza Ferenca

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.05.2022
63713_ferenc1
Share
Udostępnij
W piątek, 27 maja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności lokalnej. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Tadeusz Ferenc, były wieloletni prezydent Rzeszowa. Wyróżnieni zostali także inni samorządowcy z Podkarpacia.
 
W trakcie uroczystości Prezydent RP podkreślił, że samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej; oznacza decentralizację władzy państwowej realizowaną poprzez zasadę pomocniczości, czyli, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi.
 
Zwracając się do samorządowców zaznaczył, że to oni widzą Polskę najbliżej, jej niedostatki, problemy, także te, które wynikają z braku dostatecznego rozumienia Polski lokalnej „często przez władze na poziomie centralnym”. – Tak było na przestrzeni tych ostatnich 27 lat. Pewnie, gdyby nie były popełniane też i błędy w relacjach pomiędzy władzą centralną, rządową czy ustawodawczą a samorządem, to być może Polska lokalna byłaby dziś lepiej, równiej rozwinięta niż to ma miejsce – mówił Andrzej Duda.

Samorządowcy z Podkarpacia

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali także: Józef Jodłowski, starosta rzeszowski oraz Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica.
 
Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów; Stanisław Sobieraj, radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Bogdan Szylar, wójt gminy Radymno otrzymali Złoty Krzyż Zasługi.
 
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości mogą się cieszyć: Marek Andruch, starosta bieszczadzki; Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza; Stanisław Kłopot, starosta jarosławski; Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk oraz Zenon Swatek, starosta powiatu lubaczowskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy