Reklama

Ludzie

“O życiu i nadziei”. Ks. Adam Boniecki w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 07.03.2022
60811_aboniecki
Share
Udostępnij
Ks. Adam Boniecki, 30 marca  o godz. 17.00 wygłosi w Filharmonii Podkarpackiej wykład „O życiu i nadziei”. Będzie to inauguracja III już edycji cyklu „W labiryncie świata” orgaznizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego oraz Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie. W rozmowie weźmie też udział Aleksandra Potoczek, reżyserka filmowa, autorka filmu „xABo: Ksiądz Boniecki” oraz Anna Goc, autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”, która poprowadzi spotkanie. 
 
Panel dyskusyjny rozpocznie projekcja filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”, a sam tytuł dokumentu jest bardzo wymowny. „xABo” rozszyfrowuje się jako inicjały używane przez księdza Adama Bonieckiego w „Tygodniku Powszechnym”. Po nałożeniu na ks. Bonieckiego zakazu przez zwierzchników kościelnych było to jedyne miejsce, w którym Ksiądz mógł publikować swoje teksty. Ale zakaz publicznych wypowiedzi przyczynił się także do nasilenia aktywności duchownego w terenie (ponad 200 spotkań z czytelnikami rocznie).
 
Dokumentalny film „xABo: Ksiądz Boniecki” to intymny portret człowieka, który mimo osiągnięcia sędziwego wieku nadal jest aktywnym członkiem Kościoła, żywo zajmującym się jego kondycją. Dokument pokazuje głównego bohatera przemierzającego Polskę w poszukiwaniu zagubionych dusz, by udzielić im pomocy w pełnej życzliwości rozmowie. Bohater filmu dzieli się również z widzami swoimi doświadczeniami i refleksjami.
 
Film otrzymał wiele ważnych nagród, m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Perm oraz Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020. Produkcja powstała pod auspicjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako partnera głównego.
 
Po projekcji filmu rozmowa z gośćmi spotkania, a po niej paneliści odpowiedzą na pytania publiczności. Te można przesłać mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl lub zadać w trakcie wydarzenia. 
 
Warunkiem udziału w spotkaniu będzie bilet, jaki można pobrać na stronie Wyższej Szkoły Informatyki i Zrządzania w Rzeszowie https://wielkiepytania.wsiz.pl/wls/wydarzenia/o-zyciu-i-nadziei/rejestracja. System rejestracji rozpoczął się w piątek,  4 marca. Po spotkaniu zainteresowane osoby będą mogły nabyć książki autorstwa ks. Bonieckiego. 
 
Cykl „W labiryncie świata” to cykl paneli dyskusyjnych organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Projekt realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku. Gośćmi byli do tej pory między innymi: ks. abp. Grzegorz Ryś, o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall oraz Szymon Hołownia.
 
 
Fot. Materiały prasowe WSIiZ
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy