Reklama

Lifestyle

Dębickie amazonki znów namawiają na badania

Anna Olech
Dodano: 07.10.2014
15120_Debickie-Amazonki1
Share
Udostępnij
Po raz drugi rusza akcja „Dębica Dębiczankom”. W ten sposób amazonki chcą namawiać kobiety, aby korzystały z badań, ponieważ to najskuteczniejsza metoda walki z rakiem. Okazja ku temu tym lepsza, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, najczęstszym nowotworem dotykającym panie. 
 
Dębickie amazonki działają bardzo prężnie. Właśnie rozpoczęły drugą edycję akcji zachęcającej kobiety do korzystania z badań profilaktycznych, wydały też dwie książki opisujące historie kobiet, które zmagały się z nowotworem. Ich działania przynoszą efekty. W Dębicy coraz więcej kobiet korzysta z badań, u części z nich wykryto obecność raka, ale w ten sposób zwiększyły swoje szanse na wyleczenia. Amazonki podkreślają też, że badać należy się niezależnie od wieku. – Do naszego grona trafiła niedawno 28-letnia dziewczyna. Kilkanaście miesięcy temu zdiagnozowano u niej raka piersi. Między bajki można włożyć teorie, że choroba ta dotyka  panie po 50. roku życia. A niestety dopiero pacjentki w tym wieku mają prawo do bezpłatnej mammografii.  Chcemy  powiedzieć kobietom: Idźcie się badać Nawe,t gdy macie dopiero 25  lub 30 lat i róbcie to regularnie co roku. Nawet, jeśli musicie za to zapłacić  – mówi Marzena Mordarska- Czuchra, jedna z dębickich amazonek.
 
Badanie mammograficzne dla osób poniżej 50 roku życia jest płatne. W zależności od miejsca gdzie się je wykonuje jest to koszt  80-100 zł. w przypadku mammografii i ok. 50 zł w przypadku USG.  
Rak piersi to choroba bardzo podstępna. Może latami rozwijać się bezobjawowo a gdy są już pierwsze symptomy często bywa za późno lub leczenie jest bardzo trudne. U mnie rak piersi został zdiagnozowany w czerwcu 2012 roku – wspomina Marzena Mordarska-Czuchra. – Został wykryty na w miarę wczesnym etapie, ale i tak musiałam przejść bardzo ciężkie leczenie onkologiczne
 
Akcja „Dębica Dębiczankom” ma proste przesłanie – panie zachęcają inne kobiety do tego, by regularnie się badały, bo to może uratować im życie. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy