Reklama

Kultura

Prace Polcha – twórcy kapitana Żbika i Wiedźmina w BWA

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 20.04.2023
73404_wied
Share
Udostępnij
Bogusław Polch to kultowa postać w historii polskiego komiksów. Nieżyjący już artysta zasłynął m.in. serią o kapitanie Żbiku i Wiedźminie. Jego prace, także nieznane, będzie można podziwiać w rzeszowskim BWA do 25 maja. Równolegle dom sztuki zaprasza na wystawę malarstwa Kacpra Dudka. Wernisaż obu artystów zaplanowano na dziś – czwartek 20 kwietnia o godz. 18.00.
 
W kwietniu i maju 2023, Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie prezentuje dwie wystawy: „Bogusław Polch – Retrospektywa” oraz „Kacper Dudek – Obraz bezużyteczny”. 

Klasyka komiksu

Bogusław Polch należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie w BWA znajdą się oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć będzie można tzw. „komplety”, w skład których wchodzą: szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Zaprezentujemy także nieznane dotąd prace, m.in. szkice i projekty koncepcyjne z „Wiedźmina”. 
 
Urodzony w 1941 roku Bogusław Polch, zmarł przed dwoma laty – w 2020 roku. Debiutował w 1959 roku na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu ukazujące si…ę w latach c70-tych XX wieku „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. 

Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy Bastei serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny), którą wydano w kilkunastu językach. 
 
Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek) i „Wiedźmin” (adaptacji prozy Andrzeja Sapkowskiego). Na komiksach Polcha wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jego albumy i „zeszyty” rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.
 
Kuratorem wystawy prezentowanej w Rzeszowie jest Piotr Machłajewski.

Kacper Dudek i jego „Obraz bezużyteczny”

Równolegle z wystawą rysunków Polcha swoje malarstwo zaprezentuje Kacper Dudek. Artysta urodzony w 1971 roku w Krakowie, w latach 1991-96 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1996 roku. 
 
Zajmuje się malarstwem, ilustracją, fotografią. W 1995 roku uzyskał stypendium im. prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, a w 1998 roku nagrodę Fundacji im. Eugeniusza Gepperta. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa „Obraz bezużyteczny” będzie trzecią dużą wystawą malarstwa Kacpra Dudka w BWA Rzeszów na przestrzeni ostatnich 30 lat.  
 
Obie wystawy w BWA można oglądać do 21 maja, od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 18.00.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy